Şamil Tayyar Kimdir - Şamil Tayyar Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 9 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Şamil Tayyar Kimdir - Şamil Tayyar Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şamil Tayyar Kimdir - Şamil Tayyar Resimleri - Şamil Tayyar Biyografisi - Gazeteci Şamil Tayyar  Şıh Şamil Tayyar, (d. 1965, Gaziantep, Türkiye) Star Gazetesi Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı, kitap yazarı, gazeteci, eski siyasetçi.

  1965 yılında Gaziantep'in İslahiye ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini İslahiye ilçesinde tamamladı. 1986 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Gazeteciliğe 1985 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde son sınıf öğrencisi iken Milliyet Gazetesinde başladı. 21 yıllık meslek hayatının 17 yılı Milliyet ve Sabah gazetelerinde geçti. Son olarak Yeni Şafak Gazetesinde Ankara Haber Müdürü ve köşe yazarı Tercüman Gazetesi'nde köşe yazarı olarak çalıştı. 1997 yılında İlk Kitabı olan Refahyol Tutanakları yayınlandı. 1999 Türkiye genel seçimleri'nde DSP'den milletvekili aday adayı oldu. Gaziantep'te son sıradan yani 9. sıradan aday gösterildiği YSK'ya parti tarafından bildirildikten sonra YSK'ye dilekçe vererek adaylığını geri çekti.[2] Tayyar, son yıllarda birçok kitap derledi ve çıkardı. Zülfikar Doğan'ın ayrılmasının ardından Star Gazetesi Ankara Temsilciliği görevine getirilmiştir. Aynı zamanda Star Gazetesi'nde köşe yazarlığı da yapmaktadır.

  Ayrıca Şamil Tayyar, Operasyon Ergenekon adlı kitabı yüzünden 2 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınmış ve hakkında soruşturmanın gizlilik ihlali nedeni ile dava açılmıştır.

  Açılan dava sonucunda, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bırakarak Şamil Tayyar'ı 5 yıl denetim süresine tabi tutmuştur.

  Kitapları

  * Refahyol Tutanakları (Ümit Yayıncılık, Ankara, 1997)
  * 5n 1Kamyon {Birharf Yayınları, Ekim 2006)
  * Operasyon Ergenekon (Timaş Yayınları, İstanbul, Şubat 2008)
  * Gölge İktidar (Timaş Yayınları, İstanbul, Ağustos 2008)
  * Kıt'a Dur! (Timaş Yayınları, İstanbul, Ocak 2009)
  * Pusu (Timaş Yayınları, İstanbul, Eylül 2009)
   

Bu Sayfayı Paylaş