Şakir Eczacıbaşı Kimdir?-Şakir Eczacıbaşı Hayatı-Şakir Eczacıbaşı-Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Şakir Eczacıbaşı Kimdir?-Şakir Eczacıbaşı Hayatı-Şakir Eczacıbaşı-Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şakir Eczacıbaşı işadamı, fotoğraf sanatçısı


  1929 yılında İzmir'de doğdu. Robert Kolej'den sonra, Londra Üniversiîesi'nde eczacılık okudu. Yurda dönünce bir süre gazetecilik yaptı. Sanat Yaprağı, Tıpta Yenilikler gibi dergileri yayınladı. "Eczaabaşı Kültür Filmleri" dizisi kapsamında hazırladığı "Renk Duvarları", 1964 yılında Avrupa Konseyi'nin Kültür Filmleri Ödülü'nü kazandı. Kuruluşuna öncülük ettiği Türk Sinematek Derneği'nin on yıl başkanlığını yaptı.

  1970’li yıllarda Eczaçıbaşı İlaç Kuruluşu Genel Müdürü, 1980'de Eczacıbası Topluluğu icra Kurulu Başkanı, 1993'te ise Eczaabaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

  Fotoğraflarıyla yurt içinde ve dışında seçkin bir yer edindi. Türkiye'de 13, Batı ülkelerinde 23 fotoğraf sergisi düzenledi. "Anlar/Moments", "Türkiye Renkleri", "Kapılar Pencereler" İsimli seçkin fotoğraflarını İçeren albümleri yayınlandı. 1968'den buyana, "Eczaçıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıklarımı çıkaran Eczacıbası, "Türkiye: Bir Portre" ve "İstanbul Görüntüleri" adlarıyla, seçkin yazar ve fotoğraf sanatçılarının katıldığı iki kitap hazırladı. Bernard Shaw'dan "Gülen Düşünceler", Oscar Wilde'dan "Tutkular, Acuiar, Gülümseyen Deyişler" adıyla yaptığı derleme kitapları büyük yankılar uyandırdı.

  1996'da iş yaşamından ayrıldı. Fransa'nın "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı" ve "T.C.Devlet Üstün Hizmet Madalyasıyla ödüllendirilen Şakir Eczaçıbaşı, 1993'ten bu yana, "İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapıyordu.


  Şakir Eczacıbaşı öldü


  Kültür ve sanat dünyası önemli bir ismini kaybetti. Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı 81 yaşında hayatını kaybetti.

  17 yıldır İKSV Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdüren Eczacıbaşı, uluslararası 5 sanat festivali düzenledi. 1993-1996 yılları arasında Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapan Eczacıbaşı, aynı zamanda iyi bir fotoğraf sanatçısıydı. Yurt içinde ve yurt dışında toplam 36 fotoğraf sergisi düzenleyen Eczacıbaşı sanata verdiği büyük destek ve katkılarıyla biliniyordu. Fransa'nın "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı" ve "T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyasıyla ödüllendirilmişti.
  Hürriyet 24 Ocak 2010
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şakir Eczacıbaşı Kimdir Forum Tarih
Hacışakir Eczacıbaşı İlköğretim Okulu Konak İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Aralık 2010
Şakir Eczacıbaşı, Aydın Doğan’la niçin buluştu Köşe Yazıları 26 Ocak 2010
Halikarnas Balıkçısının Kısaca Hayatı ve Eserleri Cevat Şakir Kabaağaçlı Hayatı Biyografi & Otobiyografi 6 Kasım 2013
Mollaşakir Tarlacık İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Temmuz 2012
Mollaşakir İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş