Şahyar Köyü Alaşehir Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Şahyar Köyü Alaşehir Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şahyar Köyü Alaşehir Bilgileri - Şahyar Köyü Hakkında - Şahyar Köyü Tanıtımı - Şahyar Köyü Resimleri
  İlçe: ALAŞEHİR - İl: MANİSA

  Köy Muhtarı: Bilgi YOK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Manisa
  Bilgiler
  Nüfus 830 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 45600
  Alan Kodu 0482
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Manisa
  İlçe Alaşehir
  Web Sitesi

  Şahyar, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi eskilere kadar gitmektedir, hatta milli mücadele döneminde Alaşehir Kongresi reisi olarak Mustafa Şahyar isimli şehrin ileri gelenlerinden birisi de görülmektedir.

  Kültür

  Köyün kültürel yapısı oldukça zengin olup farklı inanç uzuvlarını bir arada kardeşçe barındıran bir sistemle işlemektedir. Köyü aradan geçen Şahyar Çayı iki yakaya bölmüştür daha doğrusu ise 'eski köy' diye tabir edilen yerleşkedeki evlerin 1969 gediz depremiyle agır hasar görüp, oturulamaz hale gelmesinden sonra köylüler daha kuzeye çayın batı kısmına devlet destekli yapılan mahalleye taşınmışlardır. Bu kısımda ikamet eden köylüler Türkmen Boylarından Tahtacılar olarak bilinmektedirler. Çayın doğu yakasında ise bir çoğu köyün kuzey komşu köyü olan Azıtepe Köyü ve çevresinden gelen köylülerdir. Bunlara ek olarak köyün iki yakasını birbirine bağlayan köprünün civarında 1964 veya 1968 yılında yapılmış olan bir çeşme bulunmaktadır

  Coğrafya

  Manisa iline 119 km, Alaşehir ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köyün içerisinden geçen Şahyar Deresi, köyü ikiye ayırır. Doğudan Alkan, batıdan Çeşneli, güneyden Azıtepe köyleri ve kuzeyden Piyadeler Kasabası'yla komşudur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.ama değişen iklim koşullarında vede bahsi geçen küresel ısınmanın sonucu olarak tolu yağışıda yazın vede bahar aylarının çeşitli zamanlarında azda olsa görülmekte vede üzüm üretimini oldukça etkilemektedir .

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 830
  1997 801

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi büyük ölçüde yaş ve kuru üzüm üretimine dayanır. Bunun yanı sıra zeytinyağı, baklagiller, çeşitli meyve ve sebzeler de az da olsa üretilir.taze üzüm üretiminde ise köyün önemi oldukça yüksek olup açıkgöz tüccarların sıkça uğrakyeridir.maleysef halkımızın bilinçlenmemesinden yada iyi niyetinden kaynaklanan ve dolandırıcılıkla sonuçlanan birçok üzüm ticaretinde köylülerimizin hakları alınteri vede paraları yenilmiştir.Üzüm üretiminin önemli bir parçası olan asma yapraklarıda salamura olarak değerlendirilmektedir. Bunlara ek olarakta şahyar çayının taşımış olduğu suyu alaşehir ovasında piyadeler akkeçili köylerine bağlı olarak üretim yapan üzüm bağlarının sulanması sonucu elde edilen gelirde önemli bir payı oluşturmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2004, 2008, yusuf çetin 2009 mehmet akar

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılır durumdadır okul köyün batı yakasında kalmaktadır. ibadethane olarak ise sadece cami mevcuttur vede köyün doğu yakasında kalmaktadır. yakın zamanda ise tahtacı boyunun ibadetlerini yerine getirebilmesi için ise cemevi yapılması il ve ilçe yönetimlerince karar aşamasında tutulmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şahyar Köyü Alaşehir Forum Tarih
Şahyar İlköğretim Okulu Bilgileri Alaşehir Manisa Manisa Tanıtımı 3 Şubat 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş