Şahnalı Köyü Merkez Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Şahnalı Köyü Merkez Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Şahnalı Köyü Bilgileri - Şahnalı Köyü Hakkında - Şahnalı Köyü Tanıtımı - Şahnalı Köyü Resimleri  Şahnalı ,Aydın Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:23 km

  İlçeye Uzaklığı:23 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:812
  1997:889

  Tarihi

  Köyün kuruluşundan önce daha eski tarihlerde şu anki mezarlığın altında deprem ya da başka doğal afetlerden dolayı toprak altında kalmış bir yerleşim merkezinin bulunduğu söylenir. Hatta bu yerleşim merkezinden kaldığı söylernen ve halen aktif haldeki bir su kaynağı mevcuttur. Daha sonra Şahinali isimli göçebe yaşayan bir şahsın köye yerleşmesi ve bu şahsın, su ihtiyacını karşılamak için altın kabzaılı silahını satmak suretiyle, şimdiki sağlık ocağının bulunduğu yerde bir su kuyusu açmasıyla köyün kuruluşu gerçekleşmiştir. Ancak hangi tarihte kurulduğu yönünde kesin bir kayıt bulunmamaktadır.

  gelenek ve görenekleri yoresel halk oyunları Geleneksel akdeniz mutfağı hakimdir. Posalı yavru kavurması yöreye ait en güzel yemeklerdendir

  Coğrafya

  Aydın merkezine 18 km uzaklıktadır. Büyük menderes nehri kenarındadır daha sonrakı yıllarda buyuk cabalarla bahce arası yolu asvalt yapılarak büyük hızmetlerle güzelleştirilmiştir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa, zeytin ,meyve ve zebzeye kömür madenenine daha onceden ŞANALIbıberı ile ihracata açık bir köydür.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon-internet vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş