Şahmelik Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Şahmelik Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şahmelik Köyü Develi resimleri - Şahmelik Köyü Develi hakkinda bilgiler  Şahmelik, Kayseri ilinin Develi ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün ilk kuruluşu bugünki olduğu yerde değilde önce yer altı şehri denilen oyma kalede daşlamıştır. bu dönem hititlere aittir.daha sonra kayadan oyma evlerden ve burada bulunan kaya mezarlarından anlaşıldığına göre kestelcik ve gölcegiz beldelerinde de iskan etmişlerdir. Bundan sonrada sarıfakılı da da su kuyularından büyük inlerden anlaşıldığına göre hayvancılık amaçlı bu bölgeyede yerleşmişlerdir.Yine merdan kayalarının kaya yapısının kolay oyulabilmesi nedeniyle buralarda da yaşanmıştır. Zaten mezar kalıntıları hala mevcuttur. Köyün mezarklığında ki mezar taşlarına bakıldında Bizans,Roma Selçuklular tarafından da yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Ünlü selçuklu hanedanından olan MELİKŞAH çukurova bölgesine geçer iken burada otağını kurar ve bir müddet dinlenirmiş isminide oradan almıştır.Bu isim 1971 yılında ŞAHMELİK olarak değiştirilmiştir.

  Kültür

  köyün en ünlü yemeği mantı ve ayranlı un aşı. gelenek ve görenek bakımından çağdaş,modern ve teknolojik bir yerleşim birimidir.Sac üstü bazlaması ve tandırda gavuzlu çöreği meşhurdur.En önemli sosyal faaliyeti çocukların düğünler de düğünün son gecesinde oynanan yüzük oyunu köyün orta yaşlılarla gençlerini bir araya getirerek iki kuşak arasındaki iletişimi sağlaması açısından oldukca önemlidir.Dini bayramlarda bayram öncesi vefat edenlerin İLK BAYRAM ları kutlanır.Bayram namazından çıkan köylü evlerine gitmek yerine köy diline ÖLÜ EVİ diye geçen bu evlere giderler.Kadınlarda kendi evlerinde yaptıkları yemeklerden götürerek ölü sahibinin vereceği bayram yemeğine katkıda bulunurlar.Böylece hem bayram yemeği toplu yenilmiş,hem bayramlaşılmış,hemde geçmişlere rahmet olsun diye kuran ounmuş ve dua edilmiş olur.

  Coğrafya

  Kayseri iline 55 km, Develi ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 977
  2007 984
  2000 1 048
  1997 1 031
  1990 1 436
  1985
  1980 1 477
  1975 1 481
  1970 1 424

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Köyünüze ait resimleri ve bilgileri bu konu altinda paylasabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şahmelik Köyü Hakkında Forum Tarih
Şahmelik Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş