Şahinli Köyü Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Şahinli Köyü Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Trabzon - Çarşıbaşı Şahinli Köyü - Şahinli Köyü Hakkında Bilgiler - Şahinli Köyü Resimleri

  İli: Trabzon

  İlçesi : Çarşıbaşı

  İle Uzaklığı :43km

  İlçeye Uzaklığı :9km

  Rakım :350m

  Muhtarlık Erişim Tel :0 (462) 824 72 88


  Tarihi :

  Köyün eski adı vaconozdur. vaconoz ismi rumcadır. ayna demektir. köyün insanları berrak, temiz, iyi kalpli, yardım sever insanlar olduğundan bu adla anılır olmustur. eski bir rum-türk yerleşimidir.

  Kültür :

  Köyün en büyük sülaleleri Şahinoğulları, Şabanoğulları (Şimşekler), Bayraktaroğulları, Uzunoğulları, Kolayoğulları, Yıldırım ve Bulut sülaleleridir. Ancak bugünkü haliyle köy nüfusu ve sülalelerin mensupları başta ekonomik sebepler olmak üzere değişik sebeplerden dolayı başta büyükşehirler ve yurtdışı olmak üzere farklı bölgelere göç ettiğinden dolayı kan kaybına uğramış ve geleneksel yapı değişmiştir. Bu durum köy yaşamının canlılığını, üretkenliğini ve dinamizmini olumsuz etkilemiştir.

  Karadeniz'in bazı yörelerinde görülen kan davaları, köyün ileri gelenlerinin sağduyulu tutumları sayesinde Şahinli Köyünde yaşanmamaktadır. Köy insanı çok misafirperver ve hürmetkardır. Gurbet yaşamında yöresinin ve köyünün insanına sonuna kadar sahip çıkar. köy çarşıbaşı ilçesinin en okuryazar ve kültür düzeyi yuksek köyüdür. çarşıbaşı ilçesinde şahinli köyünden olmak bir ayrıcalıktır. Şahinli köyünde birçok yöresel yemek yapılmakla birlikte başta hamsi yemekleri olmak üzere lahana yemekleri, mısır ile yapılan ekmek cok meşhur ve özeldir. mısır ve lahana köy sakinlerinin kendi bahçelerinde yetişmektedir.


  Coğrafya :

  Trabzon iline 43 km, Çarşıbaşı ilçesine 9 km uzaklıktadır. özellikle köyün bahçeleri ve yeşillikleri pek meşhudur. elma. armut, kivi, fındık , mandalina bolca yetişmektedir. ayrıca köyün seranderleri ve evleri cok meshur ve güzeldir. köyün suyu, köyün kendi yaylası olan ve Hıdırnebi yaylasına komşu durumdaki Şahinli yaylasından gelmekte olup, inanılmaz yumuşak içimli ve tok tutucu özelliğe sahiptir. saçınızı bile şampuan kullanmadan rahatlıkla yıkayabilirsiniz. köyün tepesinde yer alan mere ise ıannılmaz doğa harikaları barındırmaktadır. inanılmaz manzaralar dag olusumları mevcuttur.

  İklim :

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. ilklim yumuşak geçmekte olup, köy bolca yağıs almaktadır. köyde sulamalı tarım bu nedenle yapılmamaktadır. sulmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. köy genelde bayr olduğundan mekanik tarım yapılmamaktadır. her aile kendi ihtiyacı kadar bahce yapmakta olup, gecimini sağlamaktadır.

  Altyapı bilgileri :

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. fakat su özellıkle yazın yetersız gelmekte ve köy susuz kalmaktadır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyün en acil ihtiyacı kanalizasyon sebekesının gecıkmeden yapılması olmalıdır.

  Ptt Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır.

  Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyün tüm yolları ozellıkle çamurdan kurtulmalı ve asfalt yaptırılmalıdır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şahinli Köyü Hakkında Forum Tarih
Şahinli Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Şahinli Köyü Lapseki Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Şahinli İlköğretim Okulu Bilgileri Lapseki Çanakkale Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 27 Haziran 2011
Şahinli İlköğretim Okulu Çarşıbaşı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş