Şahinkaya Köyü Ulubey Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şahinkaya Köyü Ulubey Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şahinkaya Köyü Ulubey hakkinda bilgiler - Şahinkaya Köyü Ulubey resimleri - Ordunun Köyleri  Tarihimiz


  Köyümüzün kayıtlarında geçen yerleşim alanı olarak çok fazla bilgi mevcut değil . yalnız 1520 tarihli tahlil defteri kayıtlarına Kızılin olarak yer almaktadır. Köyümüzün yerleşmiş halkı göçebe olarak tokat bölgesinden 1700’ li yıllardan sonra bu bölgeye yerleştirilmiştir. Ordu-Ulubey-Gölköy- Sivas ticari kervan yolu köyümüzden geçmektedir. Bilinen iki han kalıntısı vardır. Kemer köprümüz en önemli tarihi vesikamızdır. Köyümüzde bulunan meşhur Kayamızla ilgili çok çeşitli efsaneler anlatılmaktadır. Özelliklede definecilerin ilgi odağı olmuştur. Daha önceleri Aşağı ve Yukarı Kızılen olarak ikiye ayrılmış olarak adı geçen köyümüz., 2000 yılında isim değişikline giderek bu günkü ismi ile ŞAHİNKAYA olarak değiştirilmiştir.

  Mahallelerimiz Gerdic, Çukur, Gölarası, Kaytazlı, Kayadibi olarak isimlendirilmiştir. Tahrir defteri kayıtlarına göre üç evliyası ile meşhurdur. Saltuk oğlu şeyh Saru , şu anda yukarı kızılin köyünde kabri bulunan Abdullah efendi ve köyümüzde mezarı bulunan Sallah Hoca .

  Köyümüzde 1970 yılından sonra orta ve lise dengi okullarında öğrenci okutma yaygın hale geldi. İmkanı olan herkes çocuklarını okutmaya başladı. Veliler Ulubey ve Orduda oda veya daire kiralayarak çocuklarını okutmaya başladı.1980 yılından sonra Orduda arsa imkanı olan arsa alıyordu. Daha sonra evler yapılmaya başlandı. Şehre büyük bir göç gerçekleşmeye başladı. Lise bitirmiş askerliğini yapmış gençler Ordu merkezden sonra iş için Zonguldak ve İstanbul’a gitmeye başladı. Zonguldak ta kömürün tükenmesiyle birlikte iş imkanı azaldı. Zonguldak ta çalışanlarda İstanbul a göç etti. Yüzlerce köylümüz İstanbul da şu an ikamet etmektedir. Orduda ticaret yapan müessese sahibi hemşerilerimiz olduğu gibi İstanbul da bir çok iş yeri sahibi hemşerimiz vardır. Dünyanın birçok yerinde ikamet eden Doktor, İşadamı Mühendis, Öğretmen, Avukat, Savcı ve daha birçok meslekten olan hemşerilerimiz bulunmaktadır.

  İlçe: ULUBEY - İl: ORDU


  Köy Muhtarı: YÜKSEL GÜLER


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:


  2000


  950

  1997


  645

  İle Uzaklığı:


  40 km

  İlçeye Uzaklığı:


  17 km

  Rakım:

  650 m

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şahinkaya Köyü Ulubey Forum Tarih
Şahinkaya Köyü Hakkında Bilgi Çaykara Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Şahinkaya Köyü Bafra Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Şahinkaya Köyü Sındırgı Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Şahinkaya Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010
Şahinkaya Köyü Merkez Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş