ŞaŞirtan mİnİk hayvanlar

'Diğer Hayvanlar' forumunda DilzaR tarafından 26 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  ŞaŞirtan mİnİk hayvanlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Bu hayvanlar bizim genel anlamda bildiğimiz hayvanlardan biraz daha farklı... Çok daha fazla küçükler, dünyada çok daha fazla azlar ve özellikleri çok daha fazla farklılar...

  İşte bu ilginç minyatür hayvanlar...


  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  1) Cüce “İpek Maymun”
  Ağaçlarda yaşayan cüce “ipek maymun”, dünyanın en küçük maymunu. En fazla 12 cm uzunluğa ve 168 gram ağırlığa kadar büyüyebiliyorlar.

  Amazon ormanlarında yaşayan bu sevimli hayvanlar, boyutlarına oranla inanılmaz yüksek ses çıkarma yeteneğine sahipler. Çığlıkları ormanın bir ucundan diğer ucuna yankılanabiliyor.


  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  2) Kitti'nin Domuz Burunlu Yarasası
  Kitti’nin domuz burunlu yarasası –diğer bir adıyla yabanarısı yarasa- bilinen en küçük memeli. Yetişkinleri ortalama 2 gram ve 30-40 milimetreler. Büyük kulakları, kırmızı-kahverengi tüyleri ve domuz burnu gibi burunları var. Tayland ve Myanmar’da yaşıyorlar.

  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  3) Brookesia Minima Bukalemun
  Brookesia minima bukalemun, 2.5 cm uzunluğuyla dünyanın en küçük sürüngenlerinden biri. Madagaskar ormanlarında yaprakların arasında zorla fark edilen bu hayvan, gelişmiş bir bukalemunun tırnak boyuna gelinceye kadar çekmiş hali sanki.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Aralık 2008

 2. DilzaR

  DilzaR Üye

  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  4) Paedocyris Sazanı
  2006’da, Sumatra bataklıklarında bulunan paedocypris sazan, dünyanın en küçük balığı. En fazla 7.9 milimetreye kadar uzayabiliyorlar. Beyinlerini korumasız bırakan gelişmemiş bir kafatasına sahipler ve planktonlarla besleniyorlar. Palmiye yağı üretimi için Endonezya bataklıklarının kurutulması nedeniyle soyları tükenmek üzere.


  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  5) Filipin “Cadı Maki”si
  Böcek gözlü, tüylü küçük Filipin “cadı maki”si, dünyanın en küçük maymunu farz ediliyor. Fakat bu maki, aslında bir maymun bile değil! Bilim adamları bu canlıyı koyacak bir kategori bulamıyorlar çünkü bu cadı maki benzersiz.

  Günlerini ağaç gövdelerindeki küçük deliklerde uyuyarak, gecelerini de böcek avlayarak geçiriyorlar. Ortalama 10-12 cm uzunluğa ve 20 cm uzunlukta bir kuyruğa sahipler. Cadı maki hakkında ilginç bir bilgi daha: gözleri midelerinden daha büyük!  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  6) Arı-Sinekkuşu
  Erkek arı-sinekkuşu, dünyanın en küçük kuşu. Küba'nın yerlilerinden olan bu kuşlar, ortalama 1.8 gram ağırlığa ve 5 cm uzunluğa sahipler. Kanatlarını saniyede 80 kere çırpabiliyorlar ve bunu insan gözü algılayamıyor. Hatta dikkatli bakmazsanız, onu bir böcekle bile karıştırabilirsiniz!

  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  7) Leptotyphlops Carlae Yılanı
  Dünyanın en küçük yılanı 2008 Ağustos’unda Barbados’ta bulundu. Bir spagetti kadar ince ve yetişkinleri bile kendi etraflarında dolandıklarında bir bozuk parayı ancak kaplıyorlar. Böcek larvalarıyla beslenen bu yılan, yaşam alanının binalarla kaplanması nedeniyle çok az sayıda kalmış durumda.
   

 3. DilzaR

  DilzaR Üye

  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  8) Bayan Denizatı
  Bayan Denizatı, bir insanın serçe parmağından yani 16 milimetreden daha büyük değil. Endonezya kıyılarında içlerinde yaşadıkları mercanlarda onları farketmek çok güç.

  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  9) Fare Maymun
  Madagaskar’ın fare maymunu resmi olarak en küçük gelişmiş canlı. Nadiren yaşadıkları ağaçları terkediyorlar ve geceleri hareket ediyorlar, bu yüzden sekiz Fare Maymun türünün yeni tanımlanmış olması pek şaşırtıcı değil. Kısıtlı yaşam alanlarını kaybettikleri için, neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıyalar.

  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  10) Pembe Peri Armadillo
  “Pembe Peri” adını duyduğunuzda, muhtemelen pembe zırhlı ve ürpertici uzun tırnaklı bir memeli düşünmemişşinizdir. Pembe Kokoş Armadillo, biraz değişik bir yaratık ve çok sıklıkla görülmüyor. Armadillo’nun sırtındaki kabuk neredeyse vücudundan ayrı. Arjantin’in otlaklarında ve kumlu ovalarında yaşıyor.
  [​IMG] Dünyanın en sevimli 15 minyatür hayvanı
  11) İberya Kurbağası
  Diğer bir küçük yaratık, Küba’da bir dağda yakın zamanlarda keşfedilmiş olan İberya Kurbağası. 8.5 milimetre boyundaki örnekleri bulundu ve kendisi dünyanın en küçük kurbağası oldu. O güne kadarki rekorun sahibi olan Brezilyalı altın kurbağa ise 9 milimetre boyutlarındaydı. İberya kurbağasının neslinin tükeniyor olması dışında hakkında pek az şey biliniyor
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ŞaŞirtan mİnİk hayvanlar Forum Tarih
Bilim Dünyasını Şaşırtan Keşif Bilim & Teknoloji 12 Nisan 2010
Koçyiğiti Şaşırtan Sitem Magazin Haberleri 2 Aralık 2009
Bilim dünyasını şaşırtan esrarengiz olay Bilim & Teknoloji 21 Kasım 2009
ŞaŞirtan dİyet! Diyet Beslenme 11 Kasım 2009
Şaşırtan ŞapkaLar... Populer markalar & Moda 17 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş