Şıhoğlu Köyü Göynücek Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Şıhoğlu Köyü Göynücek Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göynücek Şıhoğlu Köyü Bilgileri - Şıhoğlu Köyü Hakkında - Şıhoğlu Köyü Tanıtımı - Şıhoğlu Köyü Resimleri


  Şıhoğlu Köyü, Amasya ilinin Göynücek ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: GÖYNÜCEK

  İl:AMASYA

  Kültür

  >Alevi kültürünü yansıtır köyümüz... Kürt köyüdür.Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyün geleneklerinde her yılbaşından belli bir gün sonra kürtçe SARE SOLE (sene başı) anlamına gelen ve köy halkından belli bir grup oluşturularak bu grubunda köy halkından belli bir takım yiyecek toplayarak (ekmek, çay, et, tereyağ, sıvıyağ, bulgur, toz şeker...) toplayıp kendi aralarında belirledikleri bir avde bu toplanan yiyeceklerden yemekler yaptıktan sonra köy halkı toplanarak birlikte yer ve ardından oruç tutarlar. alevi toplumu kültür yapısına sahip oldukları için kurban bayramlarında oruç tutar ama ramazan bayramlarında çok az kişiler tutar. daha sonra köyde hızır oruçları için hızır çöreği yapıp bunu 7 veya daha fazla haneye dağıtırlar. ardından aşure çorbası yapıp aynı şekilde 12 veya daha fazla haneye dağıtırlar. ekmek olarak mayalı ekmek yaparlar. köy halkı başı açık tarzda yaşarlar. ama baş açıklık veya kapalılık zorunlu değildir. köy halkı bazı zamanlar bir araya gelip cem düzenlerler. köyde yardıma muhtaç olan ailelere kendi aralarında toplanan bağışlarda bulunurlar bazen yiyecek türü bazen di maddi yönden.

  Coğrafya

  Amasya iline 55 km, Göynücek ilçesine 30 km uzaklıktadır. Komşu Köyler: Kertme Köyü, Kuyulu Kavaklı Köyü, Kargı Köyü ve Tothali Köyü'dür Ayrıca Kertme Köyü İle Eskiden Muhtarlıklar bir olduğundan Kardeş Köy İlan edilmiştir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ayrıca yağışların azalması ile birlikte kuraklığın yoğun olması tarım ve hayvancılığı etkilemiştir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 91
  2000 229
  1997 201

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca ormancılık faaliyeti bulunmaktadır.Orman İşletme binası vardır.Ancak yıkık olduğundan kullanılmıyor.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: MUHARREM ÇETİN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (358) 622 11 61

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur,oda yapılmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  İle Uzaklığı: 55 km

  İlçeye Uzaklığı: 30 km

  Rakım:m

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Şıhoğlu Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şıhoğlu Köyü Göynücek Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş