Şükrüköy Köyü Keşan Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Şükrüköy Köyü Keşan Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keşan Şükrüköy Köyü - Şükrüköy Köyü Hakkında - Şükrüköy Köyü Tanıtımı - Şükrüköy Köyü Resimleri
  Şükrüköy, Edirne ilinin Keşan ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyümüzün yaşlı cınarı üstat Kara Hocaya göre bir grup asker savaştan sonra[ hangisavaş olduğuda bilinmemekte) köyümüz topraklarına gelmiş ve cok şükür nidasında bulunmuşlar ve böylece köyümüzün adı şükrüköy olmuştur. Diğer yaygın söylentide Şükraniye isminin değişmeye uğramasıyla olduğu yönündedir. köy halkı cok anlayışlıdır.Köye girişte hemen 3 köyü tarih eden bir tabela bulunmaktadır.Ve köyde seracılık ilk baslarda gelişmemişken simdi cok hızlı bir şekilde gelişmektedir.Köyümüzde yeni olusmus bir gül serası bulunmaktadır. dısarıya gül satısı sağlanmaktadır.köyümüzde bir dere bulunmaktadır.köyün meydanında 3 kahve bulunmaktadır. halkın ihtiyacını sağlamak için 2 bakkal hizmet vermektedir.Cemaahatimiz fazla olmasada bir camimiz köyümüzde mevcuttur.köyümüzün tarımıda gelişmiştir genellilkle halk bahcecilikle uğrasmaktadır gelirini burdan sağlamaktadır.Ormanı ve meraları avcılığa cok elverişlidir.Köy halkı bunun üzzerine avcılıkta yapmaktadır.Genellikle birlikte gidilen sürek domuz avları coğunluk gösterir.Ormanında bolca domuz barındırdığından dolayı avcılar sıkca ava cıkarlar.İyi yetişmiş av köpekleri bulunur ve bunlar satılığa dahi cıkartılır.köyümüzde küçük baş hayvanda yetiştirilir.

  Kültür

  Köy izmir istanbul yolunun 2 km içindedir. ulaşım çok çok kolaydır. çift yönlü asfalt yolumuz vardır. 21. yüzyıl modern kişilerin oluşturduğu şükrü köyümüze hepinizi bekliyoruz. Trakyanın bütününede genelleyebileceğimiz piyasa olgusu köyümüzde yaşatılmaktadır. Bayramlarda köyün gençleri Hasan Aga'nın benzinliğine doğru yürüyüp yaşıtları olan kızları kesmek suretiyle bu geleneği yaşatmaktadır.

  Coğrafya

  ''Edirne iline 124 km, Keşan ilçesine 8 km uzaklıktadır.Ulasımgercekten cok gelişmiştir.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 304

  su anda köy genç nüfusu oldukça fazladır. ancak köy sürekli olarak göç vermektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayda yaklaşık 50.000 kg süt üretimi yapılır. ayrıca dana da yaygın olarak beslenir. son yıllarda s.s kadıköy sulama koop. katkılarıyla da binlerce dönüm çeltik ekilir. suyun verimli topraklarla buluştuğu yer.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur ancak haftada bir ptt memuru gelir. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur en yakın sağlık ocağı 3 km. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Türkiye köylerine genel olarak baktığımızda şükrü köy çok çok gelişmiştir.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şükrüköy Köyü Keşan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş