Şükür hamd Duası

'Dualarımız Dua paylaşımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Şükür hamd Duası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şükür Duası


  [​IMG]

  İnsanın Allah'ın sonsuz lütfu ve ikramı karşısında takındığı tavrı ve hissettiği duyguları en iyi ifade tarzı şükür duasıdır. Şükretme davranışı, belki duanın en kolay ve en yaygın ifade yoludur. Normal olarak insanlar daha çok kendilerine verilen hediyeler ve yapılan yardımlar için teşekkür ederler. Kendi varoluşumuzla birlikte hayatımızı sürdürmemiz için gerekli ihtiyaçlarımızı ve hayatı renklendirip güzelleştiren, zevk ve değer yüklü hale getiren, sayısız nimetleri sınırsızca temin ve tedarik eden ilahi kaynağın bağışlarına karşı minnettarlık ifadeleri ortaya koyabiliriz. Şükür, insanın kendisine ulaşan nimeti düşünmesi ve bunu bir takım belirtilerle ortaya koyması anlamındadır. Kur'an-ı Kerim Allah'ın sayısız nimetlerini kullanan insanın bu nimetlerin sahibini düşünmesini ve hizmetine sunulan nimetlerden duyduğu mutluluğu bir takım davranışlarla ortaya koymasını şükretmek olarak anıyor. Türkçe'deki "teşekkür" ve "şükran" kelimeleri de "şükür" kökünden gelmektedir. İslam terminolojisinde "şükür"ün zıddı "küfür"dür. Küfür, nimeti örtmek, unutmak, inkar etmek, Allah'ın hüküm ve nimetlerini inkar etmek demektir.

  Şükür, Allah'a imanın belirişlerinden biri olarak gösterilmektedir. Kur'an-ı Kerim, insanoğlunun tipik özelliklerinden birinin de nimetlere şükretmek olduğunu söyler. İnsanların çok azının şükrettiğini ifade eden ayetlerin sayısı yirmi civarındadır.

  İslam ahlakında şükrün dile getirilişine "tahdıs-i ni'met" yani, "nimetleri dile getirmek" denir. Duha Süresinin 11. ayetten kaynaklanan bu deyimin ifade ettiği esas anlam, genel kanıya göre, sahip olduğumuz nimetlerden başkalarına da sunmaktır. Kur'an-ı Kerim, şükrü yerine getirmenin yolunun aksiyon ve hizmet sergilemek olduğunu açıkça belirtiyor. "Ey Davud ailesi! Şükür olarak amel sergileyin. Fakat kullarım içinde bu anlamda şükredenler çok azdır." (Sebe: 13)

  Allah Rasulü (s.a.v.)'de şöyle diyor:

  "Allah kuluna bir nimet verdiğinde onun eserini kulu üzerinde görmek ister.


  Kaynak : Duanın Esrarı-Rauf Pehlivan
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Şükür hamd Duası Forum Tarih
Hamd Duası Okunuşu - Şükür ve Hamd Duası Dualarımız Dua paylaşımları 30 Haziran 2011
Şükür ve Hamd arasındaki fark nedir? Dini Terimler Sözlüğü 7 Ekim 2015
Hamd Nedir, Şükür Ne Demektir Dini Terimler Sözlüğü 21 Ekim 2012
Şükür İle Hamd Arasındaki Fark Nedir Dini Sohbetler Dini Forum 30 Haziran 2011
Niçin Şükür ve Hamd ? Dini Sorular ve Cevaplar 19 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş