İzzettinköy Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  İzzettinköy Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balışeyh İzzettinköy Köyü Bilgileri - İzzettinköy Köyü Hakkında - İzzettinköy Köyü Tanıtımı - İzzettinköy Köyü Resimleri


  İzzettinköy, Kırıkkale ilinin Balışeyh ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:BALIŞEYH

  İl: KIRIKKALE

  İle Uzaklığı:32km

  İlçeye Uzaklığı:12km

  Rakım:950m

  Tarihi

  Köyümüz yaklaşık 400 yıl önce kurulmuş bir köydür. Halkı Türkmen Yörük boyundandır. halk arasında söylenen ismi ezedin olup, daha eskiden çayır ezedin ve bayır ezedin olmak üzere iki köy varmış sonda yaklaşık 400 yıl önce iki köyü ortasında bugünkü yerleşim yerinde birleşmişlerdir. Çayır ezedin dedikleri yerde antik kent olduğu bilinmektedir ancak üzeri tamamen kapalı olduğundan arazi gibi görünür. kazı yapıldığında mezar ve eski kiramit kalıntıları buradan çıkmaktadır dedelerimiz oradan boncuk falan toplarlarmış. Bayır ezedin de de mezar vardır. Her iki köye çok yakın mesafede dede diye anılan tepecikler mevcuttur. Bu tepeciklerde kış günü ulaşımın mümkün olmadığı zamanlarda ışık yanar ama bu ışığı herkes göremez ben çocukluğumda görürdüm bu yerler kutsal yerlerdir Yağmur duası için çayır ezedindeki tepeciğe gidilir.Kurban kesilir Namaz kılınır ve dua edilir.Köy halkı vatanına ve milletine bağlı tipik yörük türkmen geleneklerine sabiptir

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köyümüzde Türkiyede yapılan yemeklerin çoğu yapılır en güzelide Mantı dır. Pekmezden yapılan çalma adında bir tatlı vardırki artık yapılmıyor Dünyada bulunmaz. Kayserililer Mantı yapmasını belki de bizim köyden öğrenmiştir.

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 32 km, Balışeyh ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi ve maki bitki örtüsü etki alanı içerisindedir.

  Ama yazları Köyün Yaylası Olan Yassıbağında süper geceler yaşayabilirsiniz. Sıcak Kırıkkale Günlerinden Kaçmak için bire bir bir yerdir :)

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 167
  1997 236

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi sanayi, madencilik ve eğitim kampüsleri ve turizme dayalıdır.Köy yörenin en büyük arazisine sahiptir, yaklaşık 30.000 dönüm ve hemen hemen 10m. ile 50m. arasında sondaj vurulduğunda su çıkmaktadır.Bunun örneği Delice ilçesinin ve Çerikli beldesinin su ihtiyacı İzzettin köyü arazisine vurulan sondajlardan sağlanmaktadır.Buna rağmen köyde sulu tarım yok denilebilir.Bunun iki nedeni vardır.Arazi mirasla küçülmüştür 100dönüm arazisi olan birinin tarla sayısı 20-30 dur.Tarlalar dağınıktır köylü hangi bir tarlasına su çıkartsın , bunun maliyetinin altından kalkamaz.Hak ve adalete uygun olarak tarlalar birleştirilmelidir,böylece tarlaya harcanan emek ve maliyet azalacaktır. İkinci neden olarak,arazideki suyun devlet tarafından çıkarılıp, sulama kanalları ile arazinin çevrelenmesi ve suyun parayla köylüye satılmasıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: CAFER KAYIHAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyde Sağlık evi vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  İzzettinköy Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İzzettinköy Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş