İzzettin Çalışlar Kimdir - İzzettin Çalışlar Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 10 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İzzettin Çalışlar Kimdir - İzzettin Çalışlar Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzzettin Çalışlar Kimdir - İzzettin Çalışlar Resimleri - İzzettin Çalışlar Biyografisi - Siyasetçi İzzettin Çalışlar  İzzettin Çalışlar (d. 1882, Yanya, Osmanlı İmparatorluğu - ö. 20 Ağustos 1951), Türk siyasetçi ve asker.

  Ataullah Bey ile Esma Hanım’ın 6. ve en küçük çocuğu olarak 1882 yılında Yanya’da doğdu. Eğitim çağına girdiğinde İstanbul’a geldi ve orta öğrenimini askeri okulda yaptıktan sonra, 1901 yılında Mühendishane-i Berr-i Hümayun’a girip 1903’te de mezun oldu. Aynı yıl girdiği Harp Akademisi’ni de 1906’da Topçu Sınıfı ikincisi olarak bitirerek kurmay yüzbaşı rütbesiyle orduya katıldı.

  1912-1913 yıllarında Balkan Savaşlarına kadar çeşitli birliklerde komutanlık yapan İzzettin Bey, savaş süresince Fatih Redif Tümeni ve 14. Nizamiye Tümeni Kurmaylıklarını yaparken, 1914’te kıdemli yüzbaşılığa yükseltildi ve Genelkurmay 3. Şube’de ve Edirne Kalesi Komutanlığı’nda görev aldı.

  Yarbay Mustafa Kemal, I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Çanakkale cephesinde görevlendirildiğinde, o sırada binbaşılığa yükselen İzzettin Bey’i 19. Tümen Kurmay Başkanı olarak yanına çağırdı; bu görevi, daha sonra Anafartalar Grubu Kurmay Başkanı olarak devam etti.

  1 Temmuz 1920 tarihinde İstanbul'da Milli Savunma Bakanlığı Personel Dairesi emrinde çalışmayı reddederek Mudanya'da Milli Mücadele kuvvetlerine katıldığında yarbaydı. O tarihe kadar Üsküp'ten Anafartalar'a uzanan çeşitli yerlerde görev yaptı.

  Ankara Hükümeti tarafından Milli Mücadele'yi yürüten kuvvetlerden 23. Tümen komutanlığına atandı, 20. Kolordu'nun da komutan vekilliğiyle görevlendirildi. Kütahya-Eskişehir, Birinci ve İkinci İnönü ve Sakarya Meydan Savaşları'nda tümen ve grup komutanı olarak bulundu. 1921'de albaylığa, 1922'de mirlivalığa yükseldi. 1926'da korgeneral oldu.

  Bu sırada 1. Ordu'ya komuta ediyordu ve bir ara İzmir valiliği ile Askerği Mahkeme üyeliği de ek görev olarak kendisine verilmişti. 2. Dönem Aydın milletvekili iken Askerliği tercih ederek 1 Kasım 1924 tarihinde milletvekilliğinden isitifa etti. Çalışlar, 1930'da orgeneralliğe yükseltildikten sonra ordu komutanı olarak 20 Aralık 1939'a kadar görevini sürdürdü. Emekliye ayrıldıktan sonra VI.ve VII. Dönem Muğla, VIII. Dönem Balıkesir milletvekili olarak Meclis'de bulundu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İzzettin Çalışlar Kimdir Forum Tarih
General İzzettin Çalışlar İlköğretim Okulu Bornova İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Ağustos 2010
Uşak - Merkez - İzzettin Çalislar Lisesi Liselerimiz 7 Temmuz 2010
Hasan İzzettin Dinamo Kimdir Kısaca Hayatı Çalışmaları Biyografi & Otobiyografi 19 Ağustos 2013
Izzettin İlköğretim Okulu Bilgileri Sındırgı Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Temmuz 2012
İzzet, İzzettin İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 27 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş