İzmir'in haftalık kültür sanat rehberi

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Siraç tarafından 4 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İzmir'in haftalık kültür sanat rehberi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir'in haftalık kültür sanat rehberi

  İzmir'de haftanın en önemli etkinlikleri arasında İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV) kurucu başkan Dr. Nejat Eczacıbaşı anısına düzenlediği beste yarışması yer alıyor.


  İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde yarın akşam finali yapılacak yarışmada, genç bestecilerin eserlerini İzmir Devlet Senfoni Orkestrası seslendirecek.

  Türkiye'nin senfonik alanda ilk ve sürdürülen tek yarışması, bu yıl 7'nci kez İKSEV'in organizasyonuyla sanatseverlerle buluşuyor.

  Yarışma, bu özelliklerinin yanı sıra değerlendirme aşamasında farklılık gösteriyor.

  Seçici kurul tarafından değerlendirilen eserler arasından finalistler belirleniyor ve bu eserler gala gecesinde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) tarafından icra ediliyor.

  Kazanan eser, elektronik ortamda oy kullanan seyirciler, orkestra üyeleri ve seçici kurul üyelerinin oylarıyla seçiliyor.

  Gecenin tamamı kaydediliyor, böylece, genç bestecilerin eserlerinin orkestra tarafından ilk icralarının bulunduğu arşiv oluşturuluyor.

  İZDSO çocuklar için çalacak

  Dr. Nejat Eczacıbaşı beste yarışmasında eserleri seslendirecek İZDSO, haftanın ikinci konserinde ise minik izleyiciler için çalacak.

  İZDSO'nun eğitim konserleri çalışmaları bünyesindeki "Hacivat ile Karagöz Senfoni'de" başlıklı çalışmasında, oyuncular eşliğinde klasik müziğin en seçkin ve akılda kalıcı örnekleri minik dinleyicilerle buluşuyor.

  Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki konserde Ulvi Cemal Erkin'den "Köçekçe", Nevit Kodallı'dan "Küçük Süit", Johann Strauss'tan "Radezky Marşı", Mozart'tan "Türk Marşı", Felix Mendelssohn'dan "Bir Yaz Gecesi Rüyası", Cemal Reşid Rey'den "Enstantaneler" ile Ferit Tüzün'den Çeşmebaşı seslendirilecek.

  İZDOB

  İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), Fransızca olarak sahneye koyduğu "Romeo ve Juliette" operasından sonra, prömiyerini geçen hafta yaptığı "Othello" balesini bu hafta iki kez sanatseverlerle buluşturacak.

  Uğur Seyrek'in sahneye koyduğu ve koreografisini hazırladığı Othello, bugün saat 20.00'de ve 6 Aralık Cumartesi günü saat 15.00'te Elhamra Sahnesi'nde izlenebilecek.

  Shakespeare'in unutulmaz eseri "Othello", Verdi'nin opera müziği eşliğinde, iki perdelik bale olarak izleyicinin karşısına ilk kez geçen hafta çıkmıştı.

  İZDOB'un 1 yıldır üzerinde çalıştığı proje, Verdi'nin opera müziği üzerine ilk kez bale koreografisi yazılması bakımından ayrı bir önem taşıyor.

  İzmir Sanat

  İzmir Sanat, "İzmir Caz Günleri" etkinlikleri kapsamında bu hafta iki konsere ev sahipliği yapacak.

  İzmir Sanat Büyük Salon'da bugün saat 20.00'de Şenol Filiz, Önder Focan ve Erdal Akyol'dan oluşan "Önder Focan Trio" konser verecek.

  Yine Büyük Salon'da yarın akşam ise vokalde Azize'nin yer alacağı "Azize" adlı konser izleyiciyle buluşacak.

  Azize'ye piyanoda Baki Duyarlar, davulda Ediz Hafızoğlu, basta Ahmet Türkmenoğlu, gitarda Ercüment Ateş eşlik edecek.

  Fransız Kültür'de piyano resitali

  Fransız Kültür Merkezi, bu akşam piyano resitaline ev sahipliği yapacak. Merkezde saat 20.30'da piyanist İrade Abbasova'nın vereceği resital ücretsiz izlenebilecek.

  Bakü'de eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye'de akademik kariyer yapan, halen Adnan Menderes Üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. olarak çalışan Abbasova, konserinde Bach, Mozart, Chopin, Brahms, Çaykovski, Babirov gibi bestecilerin eserlerini seslendirecek.

  Sergiler, etkinlikler

  Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) ay başında açılan Nermin Aktıhanoğlu'nun "İzmir Bir Ömür" adlı sulu boya resim sergisi, 20 Aralıka kadar izleyiciyle buluşmayı sürdürecek.

  Yine AKM'de ayın ilk günü sanatseverlerin beğenisine sunulan Hüsamettin Koçan'ın "Gölge Yüzler" adlı resim sergisi de aynı tarihte sona erecek.

  Resim Heykel Müzesi, Ressam Nur Usal'ın eserlerinden oluşan sergiye ev sahipliği yapıyor. Natürmortlar, portreler, yelkenliler ve pazar yerleri gibi temaları lekeci ve yarı soyut anlayışla yorumlayan sanatçı, kullandığı renklerle de dikkati çekiyor.

  Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce İzmir'deki kadın kuruluşlarının iş birliğiyle AKM'de iki gün önce açılan "Cumhuriyet Dönemi Kadınlarımız ve Giysileri" konulu fotoğraf sergisi, AKM Adnan Saygun Fuayesi'nde gezilebilecek.

  Ressam Aysel Öksüz İnce'nin eserlerinden oluşan sergi, TCDD Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor.

  Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği korosu, bu akşam, şef Erhan Parlat yönetiminde AKM Adnan Saygun Salonu'nda tasavvuf musikisi konseri verecek. Konserin solistliğini Ümit Yazıcı üstleniyor.

  Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi'nde Türk figür resminin güçlü isimlerinden ressam Temür Köran'ın sergisine ev sahipliği yapıyor.

  Sanatçı inşaat mühendislerinin oluşturduğu SİMGE grubunun karma sergisi de bu hafta ziyaret edilebilecek sergiler arasında yer alıyor. Konak Belediyesi Kültür Sanat Merkezi'ndeki sergide grubun karikatür, fotoğraf, resim, heykel, grafik, seramik türündeki eserleri yer alıyor.

  İzmirli heykeltıraş Bihrat Mavitan'ın eserlerinden oluşan sergi, İzmir Resim ve Heykel Müzesi'nde gezilebilecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İzmir'in haftalık kültür Forum Tarih
İzmir'in Kültürel Özellikleri İzmir Tanıtımı 23 Nisan 2011
İzmir'in Kavakları Türküsü Hikayesi Müzik Sohbet & Fan Club 21 Şubat 2011
İzmir'in Selçuk İlçesinin Gezilecek Görülecek Yerleri Ege Bölgesi 9 Ocak 2011
İzmir'in İşgali Hakkında Bilgi İzmir Tanıtımı 26 Aralık 2010
İzmir'in işgaline karşı kurulan milli cemiyetler hangileridir Tarihi Bilgiler 11 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş