İzmirde Ne Yenilir Ne İçilir

'İzmir Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İzmirde Ne Yenilir Ne İçilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  izmirde ne yenilir ne içilir,izmirde ne meşhur,izmir yemekleri,

  [​IMG]

  İzmir Ege sofra kültürünün merkezi olması sebebiyle çeşitlilik ve zenginlikleri yemeklerine de yansımış ve tam bir lezzet denizidir.

  İzmirde neler yenir - İzmir'de nerde ne yenilir
  Çeşme ve Foça’dan getirilen başta çipura, levrek ve zengin, doğal meralarda beslenmiş iri topuk barbunu olmak üzere günümüzde turistik ve nadide sayılan balıklardan olan trança da Ege ye has balık türlerinden sayılıyor. Yine Çeşme’nin, Ildırı’nın, Alaçatı’nın sakız enginarları, tatlı kavunları, Tirenin bereketli ovasından gelen çeşitli otlarla yapılan mezeler, has zeytinyağlılar, kabak çiçeği dolmaları, radika salataları, deniz börülceleri, kimyonlu çöp şişler, köfteler, İzmir lokmaları sofra zenginliğine önem verenleri memnun ediyor.

  Geç saatlere kadar açık olan seyyar kokoreç, ayaküstü seyyar köfteciler, kumrucular İzmir’e renk katan satıcılar fuar mevsiminde daha çok iş yapan satıcılar oluyor. İzmir’e has özellikli bardacık (incir), çekirdeksiz sultaniye üzümünün yerini hiçbir şey tutamıyor.

  Konak Pier bünyesinde yer alan İzmir körfez manzaralı restoranlardan birinde oturup Türk, İtalyan mutfağı veya İngiliz usulü bir akşam geçirme olanakları bulunabiliyor.
  Asansör restoranı bir başka cazip mekân olarak ilgi görüyor. Kemeraltı Çarşısı, Selanik Lokantası tencere yemekleri beğeniliyor. Palet restoran, tercih edilen restoranlar arasında yerini alıyor.

  Altınkapı, 1888, Aula Cafe, Bilal İnci ve Servet’in Yeri, Bonjour, Borsa, British, Chinese, Chine Tawn, Deniz, divan, Efsun, Ekmekiçi, Nadia, İsmet Usta, Kekik, kır Çiçeği, Kibar ana, Köftehor, Kosava, La Folie, Lamer, Manisa kebabcısı, Nova Cotta, Par meydan, Pastavilla, Sofra Special, Titizce, Topçunun Yeri, Venedik pizza, Windows on The Bay, Yeni sofra, yöre Manisa, Zet Cafe kentin diğer restoranları olarak hizmet veriyor.

  Karşıyaka Restoranları ise Altınbalık, Çınar, Can Atakent, Planet Bowling, Ristorante Mario Plaza, Sokaki olarak sıralanıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İzmirde Yenilir İçilir Forum Tarih
İzmirde Bulunan Yüzme Havuzları İzmir Tanıtımı 14 Ağustos 2012
İzmirde Bulunan Halk Eğitim Merkezleri İzmir Tanıtımı 24 Ocak 2012
İzmirde Nerelerden Burs Bulabilirim İzmir Tanıtımı 18 Ocak 2012
İzmirde Kurulan Yararlı Cemiyetler Nelerdir Tarihi Bilgiler 23 Temmuz 2011
İzmirde Cuma Namazı Saati Kaçta Dinimizin Direği Namaz 16 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş