İzmir Yamanlar Dağı Tantalos Efsanesi

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda Mavi_inci tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İzmir Yamanlar Dağı Tantalos Efsanesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir Yamanlar Dağı Tantalos Efsanesi

  Batı Anadolu'da bir Lydia kralı, Pelops ve Niobe'nin babasıdır. Eski Yunan mitolojisine göre ZeusPlüton'nun oğludur.  [​IMG]  Spil Dağı'nda (Manisa) hüküm sürüyordu. Atlas'ın kızı Dione ile evlenmişti. Bir rivayete göre Paktolos ırmağının kızı Eurnassa da onun karısı idi. Efsaneye göre, tanrıların hoşgörüsünü kötüye kullandı ve müthiş bir azaba çarptırılır.


  Pindaros'a göre kendisini Olympos'a davet eden tanrılardan nektar ve ambrosia çalar, tanrılar ona iade-i ziyarette bulundukları zaman onlara, yemek için önlerine oğlu Pelops'un etini koyduğu yalanını söyler.


  Tanrılar onu çenesine kadar su dolu yerde bulunmaya ama bundan asla içememe ile cezalandırırlar. Su içmeye her kalktığında su çekilir ve sadece üzerine bastığı zemin kalır. Ayrıca başının üzerinde binbir çeşit meyve asılıdır, ama yaşlı adam bunlara elini atar atmaz yel dalları kaçırarak meyveleri ondan uzaklaştırır.


  Eski izmir'in tarihi ve kültüründe yer alan, m.ö. 600 yıllarında yaşadığı ve frigya kralı olduğu iddia edilen tantalos, mitolojiye göre baştanrı zeus ile bir insan dilber pluto’nun çocuğudur. kral tantalos, symnrna'dan magnesia' ya (manisa) doğru uzanan spilios dağında frigya halkı ile birlikte yaşar ve batı anadolu' ya yayılmış devletini yönetir. baştan başa bağlık-bahçelik olan spilos dağı aynı zamanda zengin madenlerin bulunduğu efsanevi bir yerdir. tantalos’un daha sonra yunanistan' a giderek paleppones yarımadasına ismini verecek ve olimpiyat oyunlarını kuracak olan "pelops" isimli bir oğlu ile manisa'da ağlayan kaya haline gelecek olan niobe isimli bir kızı olmuştur. tanrıların sofrasına oturabilen tek insandır. anadolu tanrıçası kibele'ye inandığı için hellen tanrılarını küçük gören ve onların kudretlerini sınamaya kalkan tantalos, olimpos tanrılarının hışmına uğrar, ona verilen ceza, tantalos işkencesi olarak anılmıştır.
  hellen efsaneleri ilk çağlardan bu yana kadar tantalosun kötülüğünü yaymıştır. onun tanrılara ait kutsal şarap ile ambrosiayı çaldığını, tanrısal sırları insanlara ilettiğini ve oğlu pelopsu kesip şölen düzenlediğini söylemişlerdir.


  anadolulu homeros ise, odysseia isimli destanında hemşehrisi tantalos'un çektiği acıları çarpıcı bir üslupla anlatmıştır.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İzmir Yamanlar Dağı Forum Tarih
İzmiri tanıtan yazı örneği kısaca İzmir Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 İzmir nüfusu İzmir Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 İzmir nüfusu kaçtır? İzmir Tanıtımı 28 Ocak 2016
İzmir Limanı'nın dış ticaretimizdeki önemi Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
2014 İzmir Nüfusu İzmir Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş