İzmir ve Aydın'da deprem fırtınası paniği

'Yurt İçi Haberler' forumunda Mavi_inci tarafından 12 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İzmir ve Aydın'da deprem fırtınası paniği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ege Bölgesi'nde dün gece deprem fırtınası yaşandı. 4.9 büyüklüğündeki deprem halkı sokağa döktü. Bölgedeki fay hareketliliği dikkat çekiyor. Bölgede dünden bu yana gerçekleşen depremler şöyle:

  Ege Bölgesi'nde dünden bu yana birçok deprem meydana geldi, 4.9 büyüklüğündeki deprem halkı sokağa döktü. Bölgedeki fay hareketliliği dikkat çekiyor. İzmir'in Selçuk ilçesinde panik yaşayan vatandaşlar sokaklara çıktı.

  KANDİLLİ'DEN AÇIKLAMA

  Yazılı açıklamada, saat 22.07'de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremin özellikle Selçuk, İzmir, Kuşadası, Söke ve yakın çevresinde kuvvetlice hissedildiği belirtildi.

  Depremin olduğu bölgenin birinci derece deprem bölgesi içerisinde yer aldığı ve yoğun deprem etkinliğine maruz kaldığı vurgulanan açıklamada, ''Bölgede çok fazla parçalı diri fay bulunmaktadır. Bu yüzden bölgede yaşayan vatandaşlarımızın depreme her zaman hazırlıklı bulunmaları ve depreme dayanıklı evlerde ikamet etmeleri gerekmektedir'' denildi. "

  Depremler sonrası bir yazılı açıklama da Ülkeler Deprem Kestirme Ağı Türkiye Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan geldi.

  Ercan, depremin, güneş patlamalarının en yoğun olduğu bir günde meydana geldiğine dikkati çekti.

  Artçı depremlerin 4,3 büyüklüğüne dek en az 7 gün sürmesinin beklendiğini vurgulayan Ercan, ''Bu boydaki Kuşadası Sümerbank, Ortaklar, Germencik gibi sıcak su çıkışları kırığın diri olduğunu, daha büyük deprem üretmek için gerildiğini göstermektedir.

  Batı Anadolu yaklaşık son üç haftadır çok gergindi, bu deprem bunun sonuçlarından biri. Batı Anadolu'da depremlerin irili ufaklı sürmesi şaşırtıcı olmaz..." dedi. "

  Ege Bölgesi'nde dün gece deprem fırtınası yaşandı

  Bölgede dünden bu yana gerçekleşen depremler şöyle:

  Bugün saat 05:55'te 3.1 Kuşadası, saat 03:20'de 3.0 Selçuk, saat 01:58'de 2.9 Germencik, saat 01:38'de 2.8 Selçuk, saat 00:56'da 3.1 Fethiye, saat 00:07'de 2.4 Germencik, dün saat 23:09'da 2.7 Selçuk, saat 22:50'de 2.8 Selçuk, saat 22:17'de 2.4 Bayındır, saat 22:15'de 2.4 Selçuk, saat 22:08'de 4.9 Selçuk, saat 21:53'de 2.8 Kuşadası, saat 21:45'de 3.4 Selçuk, saat 21:24'de 3.0 Germencik, saat 21:18'de 2.6 Selçuk, saat 21:15'te 3.7 Selçuk, saat 20:22'de 2.7 Selçuk.

  En büyük deprem saat 22.08'de yerin 11.8 kilometre altında gerçekleşen 4.9 oldu.

  Bu deprem sonrası, İzmir'in Selçuk ve Aydın'ın Kuşadası ilçesinde korkuya kapılan vatandaşlar sokaklara çıktı. Ayrıca Kuşadası'nda yaşanan elektrik kesintisi paniği daha da artırdı.

  Selçuk'ta evlerinden çıkarak, kendilerinini sokaklara ve boş alanlara atan ilçe sakinlerinin bekleyişi sürüyor. 4.9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bazı evlerin camları kırılırken, biri çocuk iki kişinin korkudan bayıldığı ve Selçuk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldıkları kaydedildi.

  Depremin merkez üssüne yakın olan ve bu nedenle depremin şiddetli şekilde hissedildiği Kuşadası'nda vatandaşlar evlerinden çıkarak, boş alanlara yöneldi. Sarsıntı nedeniyle panik yaşayan vatandaşlar, sokakta bekliyor ve evlerine girmeye çekiniyor.

  AYDIN

  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, merkez üssü İzmir'in Selçuk ilçesi olan ve Aydın'da da hissedilen depremin ilde can ve mal kaybına yol açmadığını söyledi.

  Depremle ilgili çalışmaların devam ettiğini, şu ana kadar yansıyan herhangi bir olumsuz olayın olmadığını belirten Vali Coş, art arda yaşanan depremler nedeniyle vatandaşların tedirginlik yaşadığını ifade etti.

  SELÇUK

  Selçuk'ta da can ve mal kaybı yaşanmazken, bazı evlerinin camlarının kırıldığı, biri çocuk iki kişinin korkudan bayıldıkları bildirildi.

  Selçuk Kaymakamı Aziz İnci, can ve mal kaybı olmadığını belirterek, şu ana kadar kendilerine yardım talebi gelmediğini ifade etti.

  Depremin merkez üssü olan Selçuk ilçesine en yakın yerleşim yeri Aydın'ın Kuşadası ilçesinde de halk bir süre sokakta bekledikten sonra yavaş yavaş evlerine dönüyor.

  KUŞADASI

  3.7 büyüklüğündeki sarsıntıda sakinliklerini koruyan Kuşadalılar, 4.9 büyüklüğündeki ikinci sarsıntıyla kısa süreli de olsa panik yaşadı.

  Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, deprem bölgesinde yaşadıklarını hatırlatarak, vatandaşların paniğe kapılmamalarını istedi. Esen, ilçe merkezinde ve çevresinde en ufak bir çatlağın bile meydana gelmediğini vurguladı.

  Kuşadası İlçe Emniyet Müdürü Olcay Yakup İnankur, ilçe merkezinde emniyet birimlerine intikal eden her hangi bir olumsuz durumun olmadığını gece vardiyasındaki tüm emniyet ekiplerinin hareket halinde görev başında olduklarını belirtti.

  NTV-Ajanslar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İzmir Aydın'da deprem Forum Tarih
İzmiri tanıtan yazı örneği kısaca İzmir Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 İzmir nüfusu İzmir Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 İzmir nüfusu kaçtır? İzmir Tanıtımı 28 Ocak 2016
İzmir Limanı'nın dış ticaretimizdeki önemi Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
2014 İzmir Nüfusu İzmir Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş