İzmir Saat Kulesinin Tarihçesi

'İzmir Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İzmir Saat Kulesinin Tarihçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir Saat Kulesi Ne Zaman Yapıldı? İzmir Saat Kulesinin Tarihçesi

  İzmir Saat Kulesi, güzel İzmir’in en önemli simgelerinden biridir. kentle adeta özdeşleşen bu tarihi eser İzmir’in Konak meydanında yer alır. İzmirlilerin ve İzmir’i ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin mutlaka önünde hatıra fotoğrafı çektirdiği, müdavimi olan kuşlara yem atarak beslediği, insanların randevulaşıp buluştuğu bir yer durumundadır. Peki nedir İzmir Saat Kulesi’nin hikayesi, tarihçesi?

  İzmir Saat Kulesi’nin yapılışı Osmanlı dönemine dayanmaktadır. 1876′da tahta çıkan ve Meşrutiyet’i ilan eden, Osmanlı Devleti’nin en zor döneminde 33 yıl boyunca tahtta kalmayı başaran II. Abdülhamit’in, 1901 yılında yani tahta çıkışının 25 yılı şerefine dönemin sadrazamı Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılmıştır. kulenin saati ise dönemin Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. ilk yapıldığı dönemde kulenin üzerinde Osmanlı tuğrası vardı ancak bu tuğra Osmanlı Devleti’nin yıkılması ve Cumhuriyet’e geçilmesiyle kaldırılmıştır.

  Saat kulelerini ülkemizin pek çok kentinde görmek mümkündür ve tıpkı İzmir’deki saat kulesi gibi o şehrin simgesi haline gelmiştir. Bunda yapılan saat kulelerinin o kentin en merkezi yerine yapılmasının etkisi şüphesiz büyüktür. ayrıca bir çok şehre saat kulesinin yapılma nedeni, o dönemlerde saatlerin oldukça pahalı olmasıdır.

  İzmir Saat Kulesi’nin yüksekliği 25 metredir. etrafında dört çeşmesi vardır. en önemli şey tabiki saatin düzenli bir şekilde çalışmasıdır ve nitekim İzmir Saat Kulesi kendisinden bekleneni vermiştir. yapıldığı günden bu yana sadece bir kere durmuştur. bunun nedeni ise 1974 yılında 5.2 şiddetindeki İzmir depreminde saat kadranlarının hasar görmesidir. bu hasar iki yıl içinde onarılmış, saat tekrar çalışır hale getirilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İzmir Saat Kulesinin Forum Tarih
İzmirin Saat Kulesini Kim Yaptırmıştır? İzmir Tanıtımı 25 Ekim 2011
İzmirde Cuma Namazı Saati Kaçta Dinimizin Direği Namaz 16 Mayıs 2011
Haykıran Adem Saatçi İlköğretim Okulu Menemen İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Şubat 2011
İzmir Saat Kulesi Hakkında Bilgi ve Resimleri İzmir Tanıtımı 18 Ocak 2011
İzmiri tanıtan yazı örneği kısaca İzmir Tanıtımı 1 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş