İzmir organ bağışında 2008'in lideri oldu

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İzmir organ bağışında 2008'in lideri oldu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir - İzmir, 2008 yılındaki organ bağışlarında Türkiye genelinde ilk sırayı aldı.

  İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 45 bin kişinin organ nakli için sıra beklediğini, nakil ile yaşam süresinin uzadığı gibi yaşam kalitesinin de arttığını, bağışın tedavi maliyetlerini oldukça düşürdüğünü belirtti.

  Türkiye'de 9 Bölge Koordinasyon Merkezinin (BKM) bulunduğunu ve kadavradan organ bağışının Ulusal Koordinasyon Sistemi içerisinde tıbbi acilliği ve doku uyumu esasına göre en uygun alıcıda kullanıldığını dile getiren Özkan, İzmir BKM'ye Aydın, Denizli, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak illerinin dahil olduğunu kaydetti.

  Ege Bölgesinde 7'si İzmir'de, 1'i Denizli'de olmak üzere toplam 8 merkezde organ nakli yapıldığı bilgisini veren Özkan, İzmir bölgesindeki beyin ölümü tespitlerinin yaklaşık yüzde 50'sinin organlarının yakınları tarafından bağışlandığını ifade etti.
  İzmir BKM'nin son 3 yıldır 66 olan donör sayısını 2008 yılı sonu itibariyle 74'e çıkardığını ifade eden Özkan, ''bu sonuç ile ülke genelinde en çok kadavra donör çıkaran İzmir BKM olmuştur. Kadavradan organ bağışında İzmir'in şampiyon olmasından büyük mutluluk duyuyoruz'' diye konuştu.

  Geçen yıl 74 donör bağışıyla Türkiye birincisi olan İzmir'i, 57 donörle İstanbul, 46 donörle Ankara, 23 donörle ise Antalya takip etti.

  AA

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İzmir organ bağışında Forum Tarih
İsmet Yorgancılar İlköğretim Okulu Buca İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 31 Ağustos 2010
İzmiri tanıtan yazı örneği kısaca İzmir Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 İzmir nüfusu İzmir Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 İzmir nüfusu kaçtır? İzmir Tanıtımı 28 Ocak 2016
İzmir Limanı'nın dış ticaretimizdeki önemi Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş