İZMİR Temnos

'İzmir Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. İZMİR Temnos konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İZMİR Temnos Resmleri ve Tarihi


  Temnos, Manisa ile Menemen arasında bir dağ köyü olan Görece’nin 2-3 km. ilerisindeki Kayacık Tepesi üzerindedir.

  Temnos isminin Hellen dilinde bir anlamı bulunmamaktadır. Luwi dilinde “rahip” veya “baba’nın insanı” anlamındadır.Prof. B.Umar bu sözcüğün “Ana Tanrıça Halkı” anlamının da dikkate alınmasını söylemektedir.

  [​IMG]

  Temnos’un bulunduğu alanda yeterince kazı çalışması yapılmadığından tarihi ve kalıntıları ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Bununla beraber yörede yüzey araştırması yapan Ersin Değer, akropolün kuzeyinde küçük bir tiyatronun kalıntıları, Stoa ile çevrili bir Agora ve Bouleterionun var olduğu kanısındadır.

  Temnon Aiolis kentler birliğini oluşturan on iki kentten birisidir. Byzantion’lu Stephanos’un anlatıp Prof. B. Umar’ın naklettiği bir öyküye göre kentin kurucusu Malaos isimli bir göçmendir. Kenti kuracağı yer için bir biliciye danışmış ve onun “arabanın dingili nerede kırılırsa kenti orada kur” sözüne uymuştur. Gerçekten de arabasının dingili sarp ve kayalık bir yerde kırılınca kenti aynı yerde kurmuştur.

  Pausanias da, Pelops’un Aphrodite’nin koruyuculuğunu kazanmak ve bundan ötürü de Hippodameia ile evlenmesine yardımcı olması için mersin ağacı gövdesinden Aphrodite heykeli yonttuğunu yazmaktadır. Bu öykülere dayanarak kentin M.Ö.1200 öncesinde kurulduğu söylenebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İZMİR Temnos Forum Tarih
İzmiri tanıtan yazı örneği kısaca İzmir Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 İzmir nüfusu İzmir Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 İzmir nüfusu kaçtır? İzmir Tanıtımı 28 Ocak 2016
İzmir Limanı'nın dış ticaretimizdeki önemi Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
2014 İzmir Nüfusu İzmir Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş