İzcilik Nedir - İzciliğin Tarihçesi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İzcilik Nedir - İzciliğin Tarihçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzcilik Nedir - İzciliğin Tarihçesi - İzcilik Hakkında Bilgi

  İzcilik; din, dil, ırk, cinsiyet ve benzeri hiçbir ayrım gözetmeyen, herkese açık, gönüllü, politik olmayan, eğitim amaçlı, üniformalı bir gençlik hareketidir.

  İzciliğin Tarihçesi


  İzcilik dünyada ilk defa 1907 yılında Britanya ordusundan emekli olan korgeneral Robert Baden-Powel tarafından kurulmuştur. Baden-Powel'in 1908 yılında yazdığı Erkek Çocuklar İçin İzcilik kitabı bütün dünyada büyük bir ilgiyle karşılandı ve izciliğin temelini oluşturdu. 1920İsviçre'nin Cenevre kentinde World Organization of the Scout Movement (Dünya İzcilik Örgütü), 1928 yılında ise World Association of Girl Guides and Girl Scouts (Dünya Kız İzcileri Derneği) İngiltere'nin Londra kentinde kuruldu. Baden-Powel 8 Ocak 1941'de öldüğünde izcilik Türkiye dahil birçok dünya ülkesine yayılmıştı. yılında

  [​IMG]


  Türkiye'deki izciliğin tarihi ise 1910 yıllarına kadar uzanmaktadır. İlk önceleri İstanbul Lisesi' nde Ahmet Robenson önderliğinde başlayan izcilik daha sonra Edirne İttihat Mektebi, Manastır Öğretmen Okulu ve Galatasaray Lisesi, Darrüşşafaka gibi kurumlarda Türkiye'de de hızla yayılmıştır. Dünya Savaşı yıllarında aksayan izcilik, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de katkılarıyla Cumhuriyet döneminde tekrar hız kazanmıştır. Cumhuriyet döneminde izcilik, teşkilatlanma açısından Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, sonraları da Gençlik Spor ve Milli Eğitim Bakanlıkları bünyelerinde ayrı ayrı yürütüldü. Günümüzde Türkiye'deki izcilik, Milli Eğitim Bakanlığı Okuliçi Beden Eğitimi, spor ve İzcilik Dairesi Başkanlığı ile Türkiye İzcilik Federasyonu 1992 tarafından yürütülmektedir.


  Türkiye İzcilik Federasyonunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerine devam eden okul izci grublarıda izcilik çalışmalarına devam etmektedir.100.000 üzerinde izcisi bulunmaktadır; ve Türkiyede ki en büyük yapıya sahiptir.Türkiye İzcilik Federasyonunun 44 ilde faaliyet göstermekdedir İzci sayısı 40.000 civarındadır.


  İzci dernekleri Federasyonu ise 5 ilde faaliyet göstermekde izci sayısı bilinmiyor İzci Gönüllüleri derneği TİF den bagımsız 2 ilde faaliyetlerine devam etmektedir.İzci sayısı bilinmiyor Türkiye Kız izciler derneği ise faaliyetlerine TİF den bagımsız Ankarada 1 grup olarak devam etmektedir.İzci sayısı bilinmiyor


  Türkiyede (5) ayrı teşkilat olarak izcilik çalışmaları sürdürülmektedir. Dünya İzcilik Teşkilatı Türkiye İzcilik Federasyonunu tanımaktadır.


  Milli Eğitim Bakanlığı İzcileri "Bağımsız İzciler teşkilatına" a üye olma çalışmları devam etmekdedir

  İzci Andı

  Tanrıya (Ant içilirken her izci kendi inancına göre yaratıcının adını söyler.) ve vatanıma karşı görevlerimi yerine getireceğime, izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine ant içerim.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İzcilik Nedir İzciliğin Forum Tarih
İzcilik Nedir, İzcilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 23 Eylül 2011
Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Nedir Meslekler Rehberi 11 Haziran 2011
İzcilik nedir? İzcilik ve Amacı Seviyeli-Ciddi Konular 30 Mayıs 2011
Denizcilik terimi Hipotermi Nedir ? Hipotermi Hakkında Bilgiler Hava ve Deniz Taşıtları 26 Aralık 2008
Mustafa Kemal denizcilikle ilgili hangi hedefleri göstermektedir? Atatürk Hakkında Herşey 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş