İyotlu Tuzun Yararları - Iyotlu Tuz Hakkinda

'Diyet Beslenme' forumunda NeslisH tarafından 1 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İyotlu Tuzun Yararları - Iyotlu Tuz Hakkinda konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vücudumuza yiyecekler ve içtiğimiz su ile aldığımız iyot, yaşam için çok önemli minerallerden birisidir. Günlük iyot ihtiyacının % 90'ı gıdalardan, %10'u içme suyundan karşılanır.  İyot, boynumuzda bulunan tiroid bezinden hormon salgılanması için çok önemli olan bir mineraldir. Vücudumuzun gelişmesi beyin ve sinir sistemimizin çalışması, aktivitelerimizin ve vücut ısımızın sürmesini sağlayan tiroid bezi hormonlarının yapımı için iyot gereklidir. Ülkemizin büyük bir bölümünde olduğu gibi İlimizde de sudaki iyot yetersizdir. Vücudumuz için bu kadar önemli olan iyot yeterli alınmadığından çeşitli hastalıklar oluşur.  · Gebelikte iyot eksikliği anne karnındaki bebeğin hem beyin hem de beden gelişimini olumsuz etkiler.

  · Gebelikte iyot eksikliği düşüklere, ölü doğumlara, bebeğin özürlü doğmasına, bebeklerde zeka geriliğine ve cüceliğe sebep olur.

  · Çocukluk ve gençlik döneminde iyot yetersizliği bedensel ve zihinsel gelişme geriliğine neden olmaktadır.

  · Yetişkinlerde iyot yetersizliği guatrın yanı sıra beden ve zihin fonksiyonlarında dengesizliklere ve bozukluklara da yol açmaktadır.  İyot yetersizliği ve guatrın önlenmesinde en iyi yöntem olarak tuzun iyotlanması benimsenmiştir. Günlük iyot kullanımı erişkinlerde en az 50 mikrogram, ortalama 100-300 mikrogram, en fazla 1000 mikrogramdır. Günde 5-15 gr. tüketilen iyotlu tuz ile ortalama 150 mikrogram iyot alınır. Bu miktarlarda kullanılan iyotlu tuz sağlığa zararlı değildir ve yan etkileri yoktur. İyotlu tuz kullanımında insanların daha fazla tuz tüketmeleri değil normalde her gün kullanılan tuzun iyotlu olması önerilmektedir.  İyotlu tuzun iyot içeriğini kaybetmemesi için; serin , kuru ortamlarda , ışık geçirmeyen ağzı kapalı kaplarda saklanmalıdır. Yemeklere konulan tuzdaki iyot pişirme ile kayba uğradığından yemekler piştikten sonra tuzu konulmalıdır.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İyotlu Tuzun Yararları Forum Tarih
İyotlu Tiroyit Hormonları Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 15 Ağustos 2011
İyotlu Tiroyit Hormonlarının Etkileri Nedir Konu Dışı Başlıklar 15 Ağustos 2011
Sevginin Son Kanıtı Kitabı - Meral Tüzün Kitap, Resim ve Dergi 3 Ekim 2011
Tuzun Kullanım Alanları Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 2 Mart 2011
Tuzun Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 23 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş