İyot Eksikliği Nedir - İyot Eksikliği Nelere Yol Açar

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İyot Eksikliği Nedir - İyot Eksikliği Nelere Yol Açar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İyot eksikliği nelere yol açar?

  [​IMG]


  Çocuklarda zeka geriliği ve gelişim bozukluğu yaratan, gebelerde ölü doğum ve düşük olasılığını artıran iyot eksikliğini gidermek için tüketilen tuz konusunda duyarlı olunması gerektiği bildirildi.
  Adana İl Sağlık Müdürü Aytekin Kemik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iyot eksikliğinin, çocuklarda zeka geriliği ve psikomotor gelişim sorunlarının en önde gelen nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

  İyot eksikliğinin aynı zamanda gebelik sırasında ölü doğum ve düşük olasılığını da artırdığını belirten Kemik, şöyle konuştu: "Zeka gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı düşük okul başarısı ve çalışma performansındaki yetersizlikler gibi sonuçlara da yol açmaktadır. İyot eksikliğinin giderilmesi için uluslararası benimsenen yöntem, tuzun iyotlanmasıdır."

  Kullanılan tuzların iyotlu olup olmadığını belirlemek amacıyla geçen yıl Türkiye genelinde bazı hane halklarına yönelik tuz testi uygulandığını anımsatan Kemik, "Testin gerçekleştirildiği hanelerin yüzde 15'inde, evde kullanılan tuzun iyodür veya iyodat içermediği saptanmıştır. Bir başka deyişle bu hanelerde kullanılan tuz iyotlanmamıştır" dedi.

  Kemik, hane halklarının yüzde 8'inde kullanılan tuzun potasyum iyodürlü olup yüzde 69'unda ise kullanılan tuzun yeterli miktarda potasyum iyodat içerdiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "İyotlu tuz kullanımı yerleşim yerlerine ve bölgelerine göre farklılıklar bulunmaktadır. Kentsel alanda her 10 hane halkından 9'u iyotlu tuz kullanırken kırsal alanda her 10 hane halkından 7'si iyotlu tuz kullanmaktadır. İyotlu tuz kullanımı Batı Anadolu bölgesinde diğer bölgelere göre daha yaygın. Orta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadoludaki hane halklarının yarısından fazlası iyotlu tuz kullanmamakta veya kullandıkları tuz yeterli seviyede iyodat içermemekte."

  75'er ton tuz


  Kemik, 2008 Türkiye Nüfus Sağlık Araştırmasına göre de güney bölgelerinde hane haklarının yüzde 21,4'ünün iyotlu tuz kullanmadığının tespit edildiğini kaydetti. Özellikle kırsal kesimdeki vatandaşlarda iyotlu tuz kullanımını sağlamak amacıyla başlatılan çalışmaların sürdüğünü ifade eden Kemik, bu kapsamda Aladağ, Karaisalı, Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçelerinde geçen yıl ve bu yıl 75'er ton iyotlu tuz dağıttıklarını sözlerine ekledi.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İyot Eksikliği Nedir Forum Tarih
Uzun süreli Antibiyotik Kullanımı Neden B ve K Vitaminleri Eksikliğine Sebep Oluyor Genel Sağlık 5 Ocak 2014
Biyoteknoloji ne demek hangi alanlarda kullanılmaktadır Bilim & Teknoloji 18 Mart 2015
Antibiyotik Hangi Mikropların Tedavisinde Kullanılır ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Nisan 2013
Periyot Ne Demektir - Periyot Nedir? Konu Dışı Başlıklar 23 Temmuz 2012
Bakterilerin Biyoteknolojideki Kullanım Alanları Nedir Konu Dışı Başlıklar 28 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş