İyonik Bağ Yapan Elementler Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 11 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İyonik Bağ Yapan Elementler Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İyonik Bağ Yapan Elementler Hakkında Bilgi

  İyonik Bağ Yapan Elementler


  Sodyum ve klor atomlarının sodyum klorid oluşturmak üzere iyonik bağla bağlanışı. Sodyum en dıştaki atomunu kaybeder ve asal gaz elektron konfigürasyonuna sahip olur. Bu elektron egzotermik olarak klor atomuna girer. Ardından, zıt yüklü iyonlar birbirini çeker ve iyonik bağ oluşur. Klor atomunun, sodyum atomunun son katmanındaki bir elektronu alarak negatif yükle yüklenir. Böylece klor anyonu oluşur.Sodyum atomu ise bir elektonu eksildiği için pozitif yükle yüklenerek sodyum katyonunu oluşturur. Oluşan anyon ve katyon zıt yüklere sahip oldukları için birbirini çeker. Anyon ve katyon arasındaki bu çekim kuvvetli bir kimyasal bağdır ve bu kimyasal bağ iyonik bağ olarak adlandırılır.

  Sodyum. Periyodik cetvelde Na simgesi ile gösterilen ve atom numarası 11 olan element. Sodyum yumuşak ve kaygan bir metal olup alkali metaller grubuna aittir. Doğal bileşiklerin içinde (özellikle NaCl) bol miktarda bulunur. Yüksek oranda reaktifdir, sarı bir alevle yanar, su ile şiddetli reaksiyon verir ve havada hızla oksitlenir. Dolayısıyla, vazelin, gazyağı vb. gibi hava ve su ile temasını kesecek inert bir ortamda saklanması gerekir.

  Klor, VIIA grubunda bulunan hafif, keskin kokulu, yeşilimsi sarı renkli, tahriş edici ve zehirleyici bir gaz. Havadan 2,5 kat ağır olan klor ilk zamanlar bir bileşik olarak kabul ediliyordu. Klor ilk olarak 1774 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedildi. 1810 yılında ise bugünkü ismi Humphry Davy tarafından verildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İyonik Bağ Yapan Forum Tarih
Kurbağalarda Embriyonik Gelişim Diğer Hayvanlar 15 Şubat 2012
İyonik bağ ve Kovalent Bağ Arasındaki Farklar Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 16 Kasım 2011
İyonik Bağlı Bileşiklerin Özellikleri, İyonik Bağ Özellikleri Konu Dışı Başlıklar 16 Kasım 2011
İyonik Bağ Nedir? Konu Dışı Başlıklar 16 Kasım 2011
Kovalent Ve İyonik Bağlı Bileşik Maketleri Nasıl Yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş