İyon ve İyonlaşma Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İyon ve İyonlaşma Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İyon ve İyonlaşma Hakkında Bilgi
  İyon ve İyonlaşma


  Atomun merkezinde bir çekirdek, etrafında da elektron (-) negatif bulutu bulunmaktadır. Çekirdekte proton ve nötron bulunur. Çekirdeğin ( + ) yükünü veren proton sayısı olup, nötr atomda proton sayısı kadar(-) negatif (e) elektron sayısı bulunmaktadır.

  Nötr atomun elektron düzeninden bir ya da daha fazla elektron eklenmesi veya uzaklaştırılması taneciğin "iyonlu" haline geçmesini sağlar. Elektron fazlalığıylaoluşan iyonlar negatif yüklü iyonlar "Anyon", elektron kaybetmiş haliyle oluşan pozitif yüklü iyonlar "Katyon" adını alırlar.

  iyonlar bir tek atomdan oluşabildikleri gibi, birden fazla atomdan oluşan radikal gruplarda olabilir.
  Örneğin; Na,H, Cl, OH, gibi.
  Atomlar elektronlarını belirli enerji seviyelerinde belirli sayılarda bulundururlar. Ki kimyasal özellikleri dediğimiz birbirleriyle kimyasal bağ yapabilme istekleri yine bu kurallar ölçüsündedir. Atomların, en son enerji seviyelerindeki elektron sayısını 8'e tamamlama (1. enerji seviyesi için 2 elektron) isteği sonucu kendiliğinden elektron verme veya elektron alma oluştururlar. Genelde periyodik cetvelin solunda bulunan elementler serbest değerlik elektronlarına fazla sahip olamadıkları için bunları verme isteği içindedirler. Elektron alma isteği içindeki elementler periyodik cetvelin sağında bulunurlar (soy gazlar dışında).
  Örneğin NaCI tuzu için şunları söyleyebiliriz. Na atomunun 11 protonu ve 11 elektronu bulunur. 11 elektronun enerji seviyelerine paylaşımı 2-8-1 olur. Son enerji seviyesinde 1 elektronu vardır. Okted kuralına göre bu bir elektronu verip alt1 enerjideki kararlı 8 elektrona ulaşır. Bu sırada atomda 11 proton 10 elektron bulunur. Yani + 1 yük fazlalığı ile Na iyonunu oluşturur.
  Klor(CI) atomunun ise 17 protonu ve 17 elektronu bulunur. Bu elektronların enerji seviyelerine dağılımı ise 2-8-7 olur. Okted kuralına göre Na'nın verdiği bir elektronu alıp7 +1=8 elektrona ulaşması kolay olur. Böylece Cl atomunda 17 proton 18 elektron bulunduğundan Cl" iyonunu oluşturduğu söylenir. Na iyonunun Cl'iyonu ile Coulomb yasasına göre çekiminden iyonik tuz kristalleri oluşur.
  iyonlar sadece kimyasal tepkimeler sonucu kimyasal tepkimeler sonucu oluşmaz. Ayrıca, ışınımla, ısıtmayla, çarpışmayla oluşturulabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İyon İyonlaşma Hakkında Forum Tarih
Gazların İyonlaşması Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 10 Haziran 2011
Şehirlerin fonksiyonlarına göre sınıflandırılması örneklerle Eğitim Bilgileri 24 Kasım 2016
İyonyalılara neden ilk çağın rönesansçıları denilir kısaca Tarihi Bilgiler 10 Ekim 2016
İyonlar hakkında kısaca bilgi Tarihi Bilgiler 26 Aralık 2015
Projeksiyon sistemleri coğrafya kısaca Eğitim Bilgileri 23 Kasım 2015

Bu Sayfayı Paylaş