İyilikle İlgili Hadisi Şerifler İyiligin Önemine Dair Hadis-i Serifler

'Sünnetler & Hadisler' forumunda Dine tarafından 19 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İyilikle İlgili Hadisi Şerifler İyiligin Önemine Dair Hadis-i Serifler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İyilikle İlgili Hadisi Şerifler İyiligin Önemine Dair Hadis-i Serifler İyilikle ilgili Tüm Hadisler İyilikle ilgili Hadisler Hangileridir  Ravi: İbnu Abbas

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim Müslümanlar arasından bir yetim alarak yiyecek ve içeceğine dahil ederse affedilmez bir günah (şirk) işlememişse Allah onu mutlaka cennete koyacaktır."

  Kaynak: Tirmizi Birr 14 (1918)  Ravi: Amr İbnu'l-As

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kırk iyilik vardır. En üstünü sağmal keçi bağışlamaktır. Bu iyiliklerden birini sevab ümid ederek ve vadedilen mükafatı tasdik ederek yapan kimseyi Allah mutlaka bu ameli sebebiyle cennete koyar." Ravilerden biri (Hassan) diyor ki: "Keçi bağışı dışındaki amelleri saydık: Verilen selamı almak hapşırana yerhamukallah demek yoldan rahatsızlık veren şeyi temizlemek vs. gibi fakat on beşe bile ulaşamadık"

  Kaynak: Buhari Hibe 35; Ebu Davud Zekat 42 (1683)  Ravi: Ebu Hüreyre

  Tanım: Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Güneşin doğduğu her yeni günde kişiye her bir mafsalı için bir sadaka vermesi gerekir. İki kişi arasında adalet yapman bir sadakadır. Kişiye hayvanım yüklerken yardım etmen bir sadakadır. Güzel söz sadakadır namaza gitmek üzere attığın her adım sadakadır. Yoldan rahatsız edici bir şeyi kaldınp atman sadakadır.

  Kaynak: Buhari Cihad 72 128 Sulh 33; Müslim Müsafirin 84 (720) Zekat 56 (1009)  Ravi: Hakim ibnu Hizam

  Tanım: Ey Allah'ın Rasulü dedim "cahiliye devrinde yaptığım hayırlar var: Dua köle azad etme sadaka vermek gibi bana bunlardan bir sevab gelecek mi?" "Sen" dedi "zatendaha önce yaptığın bu iyiliklerin hayrına Müslüman olmuşsun."

  Kaynak: Buhari Zekat 24 Büyu 100 Itk 12 Edeb 16; Müslim İman 194-196 (123)  Ravi: Aişe

  Tanım: Dedim ki "Ey Allah'ın Resulü İbnu Cüd'an cahiliye devrinde sıla-i rahimde bulunur fakirlere yedirirdi o bundan fayda görecek mi?" Resulullah (sav) şu cevabı verdi: "(Hayır) iyiliklerin ona bir faydası olmayacaktır. Çünkü o bir gün bile "Ya Rabbi kıyamet günü günahlarımı bağışla" dememiştir."

  Kaynak: Müslim İman 365 (214)  Ravi: Ebu Zerr

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Yapılan hayırdan (ma'ruf) hiçbir şeyi küçük bulup hakir görme kardeşini güler yüzle karşılaman bile olsa (bunu ehemmiyetsiz görüp ihmal etme)"

  Kaynak: Müslim Birr 144 (2626)  Ravi: Huzeyfe

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her bir ma'ruf sadakadır" (Bu hadisi Tirmizi Hz. Cabir (ra)'den şu ziyade ile rivayet etti: "Kardeşini güler yüzle karşılaman kendi kovandan kardeşinin kabına su vermen de birer ma'rufdur"

  Kaynak: Buhari Edeb 33; Müslim Zekat 52 (1005); Ebu Davud Edeb 68 (4947); Tirmizi Birr 45 (1971)

  Ravi: Adiy İbnu Hatim

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden herkese Rabbi aralarında bir tercüman olmaksızın doğrudan doğruya hitab edecektir. Kişi o zaman (ateşe karşı bir kurtuluş yolu bulmak üzere sağına bakar hayatta iken gönderdiği (hayır) amellerden başka birşey göremez. Soluna bakar orada da hayatta iken işlediği (kötü) amellerden başka birşey göremez. Ön cihetine bakar Karşısında (kendini beklemekte olan) ateşi görür (Ey bu dehşetli güne inanan mü'minler!) yarım hurma ile de olsa kendinizi ateşten koruyun. Bunu da bulamazsanız güzel bir sözle koruyun"

  Kaynak: Buhari Rikak 49 51 Tevhid 36 24 Zekat 9 Menakıb 25 Edeb 34; Müslim Zekat 67 (1016); Tirmizi  Ravi: Ebu Hüreyre

  Tanım: Bilin ki bir ev halkına sütünden ve yününden istifade etmeleri için akşam ve sabah bol süt veren devesini geçici olarak bağışlayan kimsenin ecri cidden büyüktür."

  Kaynak: Müslim Zekat 73 (1019)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İyilikle İlgili Hadisi Forum Tarih
İyilikle İlgili Sözler, İyilik İle İlgili Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 14 Mayıs 2012
İyilikle ilgili sözler - İyilik ile ilgili özlü sözler Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2011
Kuran-ı Kerimde Geçen İyilikle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 27 Ekim 2010
İyiliklerin Karşılığı Hikayesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 14 Ağustos 2010
Sağlık sorunlarıyla ilgili bilgi almak isteyenler öncelikle kime başvurmalı kısaca Sağlık Merkezi Cumartesi 19:15

Bu Sayfayı Paylaş