İyilik Yapmak kompozisyon - İyilik Yapmak hakkında kompozisyon

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İyilik Yapmak kompozisyon - İyilik Yapmak hakkında kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İyilik Yapmakla ilgili kompozisyon,İyilik Yapmak konulu kompozisyon,İyilik Yapmak ile ilgili kompozisyon örneği

  İslam dinine göre ALLAH rızasını kazanmak için yapılan hayırlı bütün işlere iyilik denir.


  İyilik yapmayı bir atasözü ile açıklamak gerekirse; “İyilik Eden İyilik Bulur” sözüyle açıklayabiliriz. Anlamı ; Başkalarına iyilik etmekten mutluluk duyan kişiyi herkes çok sever. Zamanı gelince başkalarında böyle kişilere iyilik yaparlar. İyilik yapan kişi iyilik bulur, diye geçer.

  İyilik yapmanın bir çok yolu vardır. Bir insan, eli, malı ve dili ile iyilik yapabilir. ALLAH yaptığımız bütün iyilikleri görür ve karşılığını verir.

  Bu konuyu bir ayet ile açıklamak istersek “İyiliği emretmek ve fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın, günah islemek ve düşmanlık yapmakta yardımlaşmayın. ALLAH’tan korkun, çünkü ALLAH’ın azabı çok şiddetlidir” sözüyle açıklayabiliriz. İyilik yapmaktan kaçınmayın ama kötülük yapmaktan korkun ve günah işlemek ve kötülük yapmaktan kaçının. ALLAH’tan korkun. Çünkü ALLAH’ın cezası çok kötüdür diye açıklayabiliriz.

  Peygamber Efendimiz de bu konu hakkında ;”Her müslümana sadaka vermek vâciptir, ” buyurdu. Oradakiler: Yâ Resulullah! Eğer sadaka olarak verecek bir şey bulamazsa ne yapar, söyler misiniz? dediler. “Çalışır, elinin emeği ile kazandığını hem kendisi harcar hem de sadaka olarak verir, ” buyurdu. Çalışmaya gücü yetmezse ne yapar, ne dersiniz, denildi. “Sıkıntıya düşmüş bir muhtaca yardım eder, ” buyurdu. Böyle bir yardıma da gücü yetmezse, denildi. “İyilik ile, yahut hayır ile emreder” buyurdu. Bunu yapmaya da kudreti yetmezse, denildi. “Kötülükten kendisini sakındırır, bu da onun için bir sadakadır, ” buyurdu.

  Sonuç olarak; atasözümüzde, ayette ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’ın açıklamalarından da anlaşıldığı gibi bir insan iyilik yaparsa karşılığında hem ALLAH’ın rızasını hem iyilik yaptığı kişinin duasını hem de yaptığı işten mutluluk duyar.

  Özcan Topçu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İyilik Yapmak kompozisyon Forum Tarih
İyilik Yapmak İle İlgili Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 31 Ocak 2012
Karşılıksız iyilik yapmak bize neler kazandırır? Eğitim Bilgileri 3 Ekim 2016
İyilik Yapmak Cennetin Kapısını Aralar Islam'da Ahlak ve Sıfatları 18 Haziran 2010
İyilik Yapmak Herkesi Mutlu Eder Hikayesi Çocuklara Masallar Fıkralar 6 Mart 2010
Başkasına iyilik bize iyilik başkasına kötülük bize de kötülüktür ne demek Güzel Sözler-Mesajlar 19 Şubat 2016

Bu Sayfayı Paylaş