İyi Uykunun Sırrı İyi Yataktır!

'Dekorasyon' forumunda Dine tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  İyi Uykunun Sırrı İyi Yataktır! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İyi Uykunun Sırrı İyi Yataktır!

  Sağlıklı bir uyku uyumanın ve güne güzel başlamanın sırrı yatakta gizlidir. Kaç yıldır aynı şilte üzerinde uyuduğunuzu hiç düşündünüz mü? On seneyi geçmişse yatağı değiştirmenin vakti gelmiş demektir.
  [​IMG]
  On yıldan fazla kullanılan şilteler verimini kaybediyor ve uyku kalitesini olumsuz etkiliyor. Aynı tehlike yorgan ve yastık için de geçerli. Uyku anında kişi her akşam 1/3 litrelik sıvı kaybeder ve bunu şilte yorgan yastık emer. Emilen bu sıvı zaman içinde konfor ve hijyen kaybına sebep olur.
  Stresli yaşam şartlarında en çok ihtiyaç duyulan şey deliksiz ve kaliteli bir uykudur. Bunu sağlamanın şartı ise kaliteli yorgan yastık seçimidir. Özellikle kaz tüyü yorgan ve yastıklar hijyen esneklik ve yumuşaklık açısından tercih edilir.


  Şilte satın alamdan önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır:
  Satın alırken üzerine uzanıp 8-10 dakika denemeyi ihmal etmeyin.
  Aynı gün içinde 2-3 farklı şilteyi denemeniz karar vermenizi kolaylaştıracaktır.
  Bildiğiniz ve güvendiğiniz markalara öncelik tanıyın.
  Şilte kadar onu taşıyacak olan yatak da önemlidir. Yatağınıza göre şilte seçebilirsiniz ancak önerimiz yaylı şilteler için düz ve geniş latalı bir zemindir. Lateks şilteler içinse hava sirkülasyonu sağlayan ince latalı ve ızgaralı bir zemin kullanmalısınız.
  Şiltenin içi kadar dış yüzeyi de önemlidir. Yün ipek keten veya doğal dokulu kumaşları emicilik hijyen ve sağlık yönünden tercih edebilirsiniz.
  Şilte çeşitleri:
  Yaylı şilteler: En yaygın kullanılan şilte tipidir. Kalitesi var olan yay sayısına göre değişir. Çelik yayalar lateks pamuk veya poliüretan malzemelerle kaplanır.
  Lateks şilteler: Sakız ağacından elde edilen lateks doğal bir malzeme.dir Sünger dolgusu hava sirkülasyonunu sağlar. Vücudun her noktasında aynı esnekliği yakalar.
  Sentetik Şilteler: Poliüretan köpükten üretilen bu şilteler anti-bakteriyeldir ve oldukça iyi nem emer. Alerjik kişiler için rahatlıkla önerilebilir.
  Viscoleks şilteler: Isıya göre vücudun formunu alır. Böylece gece boyunca rahat ve esnek hareket etmenize olanak tanır. Genellikle diğer şiltelerin üzerinde konfor artırıcı olarak kullanılır.
  İyi bir uyku için oda sıcaklığı 19 dereceyi geçmemelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İyi Uykunun Sırrı Forum Tarih
Uyku Cildinize İyi Gelir - Uykunun Cilde Yararları Güzellik & Bakım 10 Kasım 2008
Salih amel iyi davranış nedir kısaca Dini Terimler Sözlüğü Cumartesi 19:12
Namazı niçin kılmalıyız kısaca Dinimizin Direği Namaz 7 Ekim 2017
Yazıyı kullanan ilk uygarlık olmaları sümerlere ne gibi katkılar sağlamıştır kısaca Tarihi Bilgiler 6 Ekim 2017
Hayvanları niçin korumalı ve sevmeliyiz kısaca Diğer Hayvanlar 4 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş