İyi Bir Anlatımda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Eylül tarafından 31 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  İyi Bir Anlatımda Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İyi Bir Anlatımda Bulunması Gerekenler
  İyi Bir Anlatımda olması gerekenler

  İyi bir anlatımda olması gerekenler şöyledir:

  Açıklık:Cümlelerin ve paragrafın kolay anlaşılması, kesin yargı ifade etmesi; ne dediğinin tereddüde meydan bırakmadan belirlenebilmesidir. Karşıtı "kapalılıktır.


  Yalı
  nlık (sadelik):Süse, gösterişe kapılmamak; anlaşılması zor, ağır sözcükler kullanmamak; anlatımı, ağır söz sanatlarıyla doldurmamaktadır. Karşıtı "Süslülük"tür, "sanatlı anlatım"dır. Çok ağır anlatımlar için "ağdalı" sözü kullanılır.

  Duruluk:Yargının ne bir eksik, ne bir fazla; yeterli sayıda sözcükle anlatılmasıdır.


  Doğ
  allık:İçinden geldiği gibi, halkın çoğunluğunun kullandığı sözcüklerle ve dilin doğal yapısına uygun konuşmak ve yazmaktır. Karşıtı "yapaylık, yapmacıklık"tır.

  Özgünlük (Orijinallik):Anlatımın anlatıcının kendisine ait olması, başka sanatçıları çağrıştıran benzerliklerin bulunmaması, asla kopya ve taklit olmamasıdır.


  Özl
  ülük: Az sözle çok ve derin anlamlar ifade etmektir. Yerinde kullanılan edebî sanatlar, özellikle mecazlar, sözcüklerin değişik çağrışımlar oluşturacak biçimde kullanılması özlülüğü meydana getirir. Ustalıkla uygulanan özlülük, sözde ve yazıda derinlik ve yoğunluk oluşturur. Atasözleri, özdeyişler, özgün buluşlar.

  Sağlamlık:Anlatımın dil bilgisi kurallarına uygun düzenlenmesi, kuralların doğru uygulanmasıdır. Öğeler arasında uyumsuzluk, öge eksikliği gibi durumlar "sağlamlığı" ortadan kaldırır.

  Tutarlılık:Eserin, paragrafın veya cümlenin bir yerinde, yazarın kendi söylediğine ters düşmemesidir; karşıtı "çelişkili" anlatımdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İyi Anlatımda Bulunması Forum Tarih
Salih amel iyi davranış nedir kısaca Dini Terimler Sözlüğü 14 Ekim 2017
Namazı niçin kılmalıyız kısaca Dinimizin Direği Namaz 7 Ekim 2017
Yazıyı kullanan ilk uygarlık olmaları sümerlere ne gibi katkılar sağlamıştır kısaca Tarihi Bilgiler 6 Ekim 2017
Hayvanları niçin korumalı ve sevmeliyiz kısaca Diğer Hayvanlar 4 Ekim 2017
7. sınıf sosyal sayfa 71 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Bilgiyi Yayan İcat Matbaa cevapları Sorular ve Cevaplar 26 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş