İTO, vergi kararlarından memnun

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 25 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İTO, vergi kararlarından memnun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSTANBUL (İHA) - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Maliye Bakanlığı'nın vergi konusunda açıkladığı yeni kararları 'zamanında alınmış, son derece yerinde kararlar' olarak niteledi.
  Yalçıntaş açıklamasında, bakanlığın vergi borçlarını 18 ay vade ve yüzde 3 faiz ile tecil uygulamasının, ekonomi yönetiminin dengeleri yakından ve doğru takip ettiğinin somut bir göstergesi olduğunu kaydetti. Başkan Yalçıntaş, yurtdışında yaşayan vatandaşların bankalardaki paralarını Türkiye'ye getirebilmeleriyle ilgili yapılan kanun çalışmasını da önemli bulduklarını belirtti. Murat Yalçıntaş, yine Türkiye'nin en önemli döviz kazandırıcı sektörlerinden biri haline gelen otomotivdeki durgunluğun aşılması için ÖTV'de 'kademeli indirim' yapılması hazırlığının reel sektör açısından olumlu bir adım olduğunu söyledi.

  İTO Başkanı Yalçıntaş, şöyle konuştu: "Bugün karşı karşıya bulunduğumuz küresel mali kriz, Türkiye'nin 2001 yılında yaşadığı krizden çıkardığı derslerle yaptığı yapısal değişiklikler sayesinde henüz bizi doğrudan etkilememiştir. Bizden çok daha büyük ekonomilere sahip ülkelerde bankalara el konulmuş, dev şirketler iflas etmiş ve piyasaları alt üst olmuştur. Gerek global gerekse yerli tüketici ve yatırımcılar bekle-gör psikolojisine girmiştir. ABD ve Japonya ile AB ülkeleri, finans kuruluşlarının yaşadığı sıkıntıyı likidite desteği ile aşma yoluna girmiştir.

  Ülkemizde ise şu anda finans sisteminden kaynaklanan bir sorun bulunmamakla birlikte, dünyadaki krizin boyutları ve önümüzdeki dönem dış talebin yavaşlaması nedeniyle reel sektörün tedirgin olduğu bir süreçte bulunuyoruz. Maliye Bakanlığı'nın böyle bir ortamda reel sektörün yükümlülüklerinin azaltılması yönünde almış olduğu ve küresel krizin ülkemize yansımalarını en aza indirmeyi hedefleyen proaktif kararlarını çok olumlu adımlar olarak değerlendiriyoruz. Bakanlık burada fevkalade basiretli davranarak ugün için zor durumda olan mükellefini korumuş ve güven kazandırmıştır."

  Kararda imzası olanları iş alemi olarak kutladıklarını ifade eden Başkan Yalçıntaş ayrıca, Kasım ayı içerisinde ödenmesi gereken geçici vergilerin de Şubat ayına ertelenmesi halinde reel sektörün kısa vadede finans yükünün azaltılması yönünde çok olumlu bir adım atılmış olacağına işaret ederek, imkanlar ölçüsünde bu seçeneğin de değerlendirmesi gerektiğini belirtti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İTO vergi kararlarından Forum Tarih
Mitokondri ve görevleri nelerdir Konu Dışı Başlıklar 30 Mart 2014
Mitoz ve Mayoz Bölünme Farkları Kısaca Konu Dışı Başlıklar 9 Şubat 2014
Mitokondri Yapısı ve Görevleri Nelerdir Kısaca Konu Dışı Başlıklar 28 Ocak 2014
Brest Litowsk Antlaşması Osmanlıyı Nasıl Etkiledi Tarihi Bilgiler 21 Kasım 2013
Mitoz ile Çoğalan Canlı Çeşitleri Neler Konu Dışı Başlıklar 11 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş