İtikadi Mezhebler

'Dini Terimler Sözlüğü' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  İtikadi Mezhebler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İTİKADİ MEZHBLER

  İnanç, gönülden bağlanma, kat'i kanaat, yakın. Belli bir düşüncenin, dinin ya da felsefî ekolün prensipleri inanç esasları.

  Dini hükümler iki kısına ayrılır; fer'î amelî olanlar ve aslı; itikadi olanlar. İkinci kısım dini hükümler inanç esasları ile ilgilidir. Bu grup dinî inanışları isimleri anlatan itikat sonraları bu inançların bütününe ad olan akâid ile eş anlamlı kullanır olmuştur. Kelimenin manası üzerine kelâm ve mantık ilmi çerçevesinde çeşitli ihtilaflar mevcuttur. Ancak bu ihtilaflar aslı ilgilendiren meseleler değildir. Şu kadarının bilinmesi yeterlidir: itikat; meşhur olan manası ile aklî kesin hükümdür. Bu hüküm aklî olması dolayısı ile şüphe mahalli olabilir. Meşhur olmayan ikinci tarife göre; kesin veya tercih edilen aklî bir hükümdür. ilme istinat eder, şüphe götürmez. Bu mana bazen yakını bilgi ile de açıklanır (bk. Tehânevî, Keşşâf, II, 952).

  İtikat terimi sonraki dönemlerde akâid ile eşanlamlı kullanıldığı için bütün inanç sistemlerini ifade eder. Her ne kadar günümüzde teorik çerçeve içerisinde disiplin hâline gelmiş mezhepleri anlatmak için (özellikle kelâmî) mezheplere atfen kullanılmaktadır. Hakikatte itikat daha geniş anlamları ihtiva eder. En geniş anlamıyla itikat; kişinin Allah, insan ve kâinat hakkındaki tasavvur ve telakkilerini kapsayan, olaylara bakış tarzını etkileyen düşüncedir. İslâm iman esasları bir müminin itikadı olduğu gibi Marksizm ve hümanizm de kendi mensuplarının itikadıdır (bk. iman mad.)

  İslâm'da kelâmî mezhepler Maturidilik, Eşarilik ve Selefilik itikadı mezheplerdir
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Allah razı olsun paylaşım için tşk..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İtikadi Mezhebler Forum Tarih
İtikadı Düzgün Müslümanlar Cehenneme Hiç Girmezlermi Dini Sorular ve Cevaplar 11 Mayıs 2010
Ehl-i Sünnet İtikâdı Dini Sohbetler Dini Forum 14 Ağustos 2008
Fıkhî Mezhebler Kaça Ayrılır? Dini Sohbetler Dini Forum 27 Mayıs 2011
Fıkh-I Mezhebler Dini Terimler Sözlüğü 14 Ağustos 2008
Mezheb,Mezhebler Dini Terimler Sözlüğü 14 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş