İtalya'dan Mardin'e kadrolu eşek geliyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 6 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İtalya'dan Mardin'e kadrolu eşek geliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mardin Belediyesi, kentin dar ve merdivenli sokaklarında çöp toplama işinde kullanılmak üzere İtalya'dan eşek talep etti. İtalya'dan yola çıkan 15 eşeğin iki hafta içinde Mardin'e gelmesi bekleniyor.  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2001 yılında dünya kültür mirasına aday şehir gösterilen Mardin, ilginç bir girişimde bulundu.

  [​IMG]

  Dar sokakların temizliği için komşu illerden istediği özellikte eşek bulamayan Mardin Belediyesi, İtalya'nın eşekleri ile meşhur Sicilya Adası'ndan 15 tane eşek siparişi verdi.

  [​IMG]

  Mardin Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışacak eşekler kadrolu olacak.

  [​IMG]

  Konu hakkında bilgi veren Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, 5 ay önce kendisini ziyaret eden İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili ile yaptıkları bir sohbette belediyedeki kadrolu eşeklerin gündeme geldiğini ve kendisinin teklifi ile İtalya'dan Mardin Belediyesi'ne 15 adet Sicilya cinsi eşek hediye etmek istediğini ve kendilerinin de Mardin'den belediyeye alacak eşek bulamayınca İtalya büyükelçisinin teklifini kabul ettiklerini söyledi

  [​IMG]

  Mardin Belediyesi bünyesinde istihdam edilen kadrolu 48 adet eşekten 10 tanesinin yaş ve çeşitli sebeplerden dolayı emekliye ayrılmalarından dolayı son bir yıl içinde eşek arayışına girdiklerini belirten Ayanoğlu, "Temizlik hizmetini üstlenen eşekler, denizden bin 85 rakım yükseklikte olan tarihi kentin araç girmez sokaklarını sabahın erken saatlerinde tırmanarak, hane halkının çöplerini topluyor. 562 ana arter ve dar merdivenli ara sokakları bulunan Mardin'de çöplerin ancak eşeklerle toplanabiliyor. Eşek ihtiyacımızı duyan ve İtalya'ya ihracat yapan Ordu'lu bir firma bizimle irtibata geçerek bu eşekleri ücretsiz bir şekilde Mardin'e getirebileceğini bizlere iletince biz de kabul ettik. Konu hakkında teknik çalışmayı arkadaşlarımız yapıyor. 15 gün içinde bu eşeklerin Mardin'e gelmesini bekliyoruz. Bu eşeklerimize bir haftalık bir eğitim verdikten sonra kadroya alıp diğer Mardin'deki eşeklerimiz gibi çöp işlerinde kullanacağız." dedi.

  [​IMG]

  Ayanoğlu, çöp toplamak üzere İtalya'dan getirilecek eşeklerin öncelikle erkek ve güçlü olmasına dikkat ettiklerini sözlerine ekledi.

  [​IMG]

  VATANDAŞLAR TEPKİLİ

  İtalya'dan eşek siparişi verildiğini duyan Mardinli vatandaşlar ise belediyeye tepki göstererek, "Mardin'deki eşeklerin suyu mu çıktı gidip İtalya'dan eşek getirecekler." şeklinde tepkilerini ifade etti.

  [​IMG]

  Vatandaşlardan Selman Güneş, Mardin sokaklarının merdivenli olmasından dolayı İtalya'dan gelecek eşeklerin bu merdivenleri çıkamayacağını, belediyenin yanlış yaptığına inandığını söyledi. Güneş, eşeklerin Mardin'e ayak uyduracağını inanmadığını ifade etti.

  [​IMG]

  Hayvan satıcısı Mahmut Tatlıdede ise Mardin Belediyesi'nin eşek bulamadığı açıklamasına katılmadığını belirterek "Belediye yetkilileri gelsin kendilerine istedikleri kadar eşek vereyim." dedi.

  [​IMG]

  Abdulkadir Irız ise belediyenin İtalya'dan eşek getirecek olmasını hayretle öğrendiğini belirterek, "Burada eşek var, isteyen gelir, eşeklerimiz çok, köylerimizde de çok. Ama İtalya'dan getireceklerse ben anlamam. Bu eşekler deneyimlidir, her merdivenden çıkar, ama İtalya'dan gelecek eşek ne bilir merdivenleri." şeklinde tepki gösterdi.

  [​IMG]

  Mardin'de uzun süre Cemil İpekçi'nin medresede defile yapılıp yapılmaması konusu tartışan Mardinliler şimdi ise İtalya'dan gelecek eşeklerin Mardin'e uyum sağlayıp sağlayamayacağını tartışıyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  haber7 - AA
   
  Son düzenleme: 6 Ekim 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - İtalya'dan Mardin'e kadrolu Forum Tarih
Ayasofya'ya İtalya'dan ödül Kültür Sanat Haberleri 5 Ekim 2010
İtalya'dan Kar Fotoğrafları Doğa Manzara Resimleri 17 Nisan 2009
İtalya'dan 2 Türk filmine 2 ödül Sinema Dünyasından Haberler 15 Kasım 2008
Seyfi Yerlikaya - Turnam Gidersen Mardin'e Müzik Videoları 5 Mayıs 2012
Mardin'e yeni vali atandı Mardin Tanıtımı 13 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş