İsveç'te seçimlere hile karıştığı iddiası

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İsveç'te seçimlere hile karıştığı iddiası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsveç'te iktidar ortağı Muhafazakar Parti içinde yapılan ve sonbahardaki genel seçimler için milletvekili aday listelerini belirlemeyi amaçlayan ön seçimlere hile karıştırıldığı iddia edildi.

  [​IMG]

  İsveç basınında, aday belirlemek üzere ön seçimlere katılan partililerin kayıtlarının tartışmalı olduğunu, bazılarının üyelik aidatlarının milletvekili adaylarınca ödendiği öne sürüldü.

  Bazı adaylar ön seçimden sonra belirlenen listedeki sıralarına itiraz ederken, bazıları, hile iddiaları üzerine partiden istifa ettiklerini açıkladı.

  Bu arada, bölgesinde yaşayan 240 Türkü partiye üye yaptığı ve aidatlarını babasının karşıladığı öne sürülen Stockholm'un Haninge ilçesi belediye meclis üyesi Sedat Doğru, kendisiyle ilgili iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

  ''PARTİDE ÖNE ÇIKANLARI KARALIYORLAR''

  Doğru A.A muhabirine yaptığı açıklamada, 4 yılda bir yapılan genel seçim dönemindeki ön seçimlerden sonra genelde benzer bir durumun yaşandığını kaydederek, ''Ön seçimlerde adayların daha üst sıralarda yer almaları için hile yaptıkları öne sürüldü. Parti bununla ilgili araştırma başlattı. Benim seçim bölgem Haninge ile ilgili de parti içinde bir araştırma başlatıldı. Benim bölgemden 240 kişiyi partiye kaydettiğim söyleniyor. Benim üye olduğum partiye son zamanlarda, benim seçim bölgemde oturan Türkler arasından belki daha fazla sayıda kayıt yaptıran olmuştur. Ben sayılarını tam olarak bilmiyorum. Ben parti için çok çalıştım, 1998 yılından bu yana bu partinin içindeyim. Partide ön plana çıkanlar ile ilgili olarak bu tür söylentiler çıkarılıyor'' diye konuştu.

  İddiaların asılsız olduğunu vurgulayan Doğru, partisinin bir önceki seçimlerde Stockholm'den 17 milletvekili çıkardığını anımsatarak, kendisinin aday listesinde 25. sırada olduğunu, seçilme şansının bulunmadığını ve hileyle bir bağlantısının olamayacağını kaydetti.

  "TÜRKLER SAĞA KAYIYOR"

  İsveç'te yaşayan Türklerin daha önceki seçimlerde aralarında Sosyal Demokrat Parti'nin de bulunduğu sol kanatta yer alan partilere oy verdiğini de hatırlatan Doğru, ancak bu partinin bir süre önce aldığı Ermeni iddialarıyla ilgili karardan sonra Türklerin oylarının sağa, Muhafazakar Partiye kaydığı görüşünü dile getirdi.

  Doğru, partisinin Ermeni iddialarına yaklaşımının, "konunun tarihçilere bırakılması" şeklinde olduğunu söyledi.

  Sonbaharda yapılacak genel seçimlerin muhtemel sonuçlarına ilişkin olarak da Doğru, sağ ve sol kanatta yer alan partiler arasında kamuoyu yoklamalarında çok az fark bulunduğunu kaydetti.

  Şu anda anahtar konumdaki ırkçı Sverige Demokrat Parti (İsveç Demokrat Parti) ile sağ ve sol partilerin ortaklık yapmayacaklarını daha önce açıkladıklarını anımsatan Doğru, ancak partilerin bu karara uyup uymayacağının seçimden sonra görüleceğini belirtti.

  Genel seçimlerde Türk asıllılardan Sedat Doğru Muhafazakar Partinin listesinde 25. sıradan, Hasan Dölek Sosyal Demokrat Partinin listesinden 10. sıradan ve İsveç meclisinin tek Türk milletvekili Mehmet Kaplan Çevre Partisinin listesinden 22. sıradan aday olacak. Kaplan'ın tekrar seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İsveç'te seçimlere hile Forum Tarih
İsveç'te canlı tavuk sabotajı Yurt Dışı Haberler 1 Nisan 2009
İsveç'te kadının siyasetteki gücü artıyor Yurt Dışı Haberler 2 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş