İstirahat Sürelerin SGK'ya Bildirilmesi

'Muhasebe' forumunda SeLeN tarafından 7 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İstirahat Sürelerin SGK'ya Bildirilmesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  istirahatların sgk' ye bildirilmesi - izinli olduğun dönemlerin sgk' ye bildirilmesi


  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından, İstirahatli olan sigortalıların işyerinde çalışmadıklarına dair bildirimin, işverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesine dair yeni uygulama tebliği 12 Mayıs 2010 Tarih ve 27579 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
  EK: İşverenlerin Personele İmzalatması Gereken Sayfa İçin Tıklayınız

  Uygulama tebliği’nin


  • Bildirimin yapılması ve kuruma gönderilmesi başlıklı 5. Maddesi gereği bildirimlerin
  http://www.sgk.gov.tr internet adresinde “İŞVEREN” menüsü “Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi”, “Kullanıcı Şifre Ekranı”, “Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri”, “Giriş” bölümünde yer alan bilgiler kaydedilmek suretiyle sigortalılarca hak edilen istirahat süresini takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda Kuruma gönderilmesi zorunludur.

  • Tebliğin tanımlar başlıklı 4. Maddesinin “d” bendi ile Hak edilen istirahat süresi ile ;
  - On günden kısa süreli istirahatlarda istirahatın bittiği günü,
  - On gün ve daha uzun süreli istirahatlarda onar günlük sürelerin bittiği
  - ve son on günlük süreden arta kalan istirahat süresinin bittiği günü, ifade edilmektedir.


  • Bahsi bildirimin hiç gönderilmemesi veya süreleri dışında internet üzerinden kuruma bildirilmesi halinde ise ;
  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 102. Maddesinin “i” bendi gereği Kurum tarafından bu Kanunun 100 üncü maddesi kapsamında Kurum tarafından istenen bilgi ve belgeleri belirlenen süre içinde mücbir sebep olmaksızın vermeyen kamu idareleri, bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulmuş kurum ve kuruluşlar ile diğer gerçek ve tüzel kişiler hakkında, aylık asgari ücretin beş katı tutarında, geç verilmesi halinde ise aylık asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır. !!!


  • Yapılan açıklamalar ışığında İdari Para Cezası ile karşı karşıya kalmamak için Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvurarak tedavilerini yaptıran çalışanlara, sağlık kuruluşları tarafından verilen istirahat kağıtlarının (geçici işgöremezlik Belgeleri) aynı gün işverene iletilmesi, işverenlerin de tebliğde belirtilen süreler içerisinde, istirahat günlerine ait bildirimini elektronik ortamda kuruma yapmaları gerekmektedir.
  - Bildirimlerin hiç yapılmaması halinde Aylık Asgari ücretin beş katı tutarında (729,00 x 5 =3.645,00 TL)
  - Bildirimlerin geç verilmesi halinde Aylık Asgari ücretin iki katı tutarında (729,00 x 2 =1.458,00 TL)
  İdari para cezası kesilecektir.

  Bu güne kadarki uygulamada, çeşitli nedenlerden dolayı, Çalışanlar tarafından istirahat belgelerinin işverene zamanında iletmediği, bu yüzden istirahat paralarına ilişkin Kuruma yapılan bildirimlerin süresinden çok sonra yapıldığı ve çalışanların 2009 yılında yürürlüğe giren uygulama ile kuruma gitmelerine gerek olmadan PTT Bank’tan istirahat paralarını alacakken, gerek sağlık kuruluşlarının Sosyal Güvenlik Kurumlarına evrakları geç veya eksik göndermesi, gerekse istirahat kağıtlarının internet üzerinden kuruma bildirilmemesi veya geç bildirilmesi nedeniyle, çalışanların istirahat paralarını almak için eski uygulamada olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumlarına gitmek zorunda kaldıkları bilinmektedir.

  Cezaların yüksek olması ve her bir hata başına alınacak olması nedeniyle konu hakkında işverenlerin, Çalışanlarının sağlık kuruluşlarından aldıkları istirahat kağıtlarını aynı gün işyerine iletmelerini aksi halde işyerinin yüksek İdari Para cezaları ile karşı karşıya kalabileceği gerek yazılı, gerekse sözlü olarak, acilen bilgilendirmesi gerekmektedir. (Tebliğin bugünden itibaren geçerli olması nedeniyle)

  Ali Karakuş

  İşverenlerin Personele İmzalatması Gereken Sayfa İçin Tıklayınız
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstirahat Sürelerin SGK'ya Forum Tarih
İstirahat Parası Sorgulama Ptt Konu Dışı Başlıklar 4 Mayıs 2011
İstirahat Parası Nasıl Hesaplanır Muhasebe 2 Mayıs 2011
İstirahat Parası Sorgulama Tc Kimlikle Konu Dışı Başlıklar 2 Mayıs 2011
İstirahat Parası Hesaplama Muhasebe 2 Mayıs 2011
Hamilelikte yatak istirahatı Gebelik ve Annelik 11 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş