İstiklal İlköğretim Okulu Ayvalık Balıkesir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 4 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İstiklal İlköğretim Okulu Ayvalık Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstiklal İlköğretim Okulu Ayvalık Balıkesir


  [​IMG]

  Balıkesir Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; İstiklal İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, İstiklal İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, İstiklal İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, İstiklal İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Hakkımızda Bilmek istedikleriniz :

  Dünyanın en güzel bahçıvanları öğretmenler, en iyi mahsulü de öğrencilerdir.

  Öğrencilerin arasındaki farklılıkların bilincindeyiz ve bunları birer zenginlik kaynağı olduğuna inanıyoruz. Birbirimizi anlıyor, farklılıkları ve görüş ayrılıklarını birer zenginlik olarak kabul ediyoruz.

  Biz, yenilikçiyiz. Yurtta ve dünyadaki yeni eğitim teknolojilerini yakından takip ederiz. Değişim mükemmeliyete ulaşmada bize cesaret kazandırır. Geçmiş deneyimlerimiz ise değişimi göze almamıza yardım eder.

  Biz, öğrencilerin başarısını arttırmak için karşılıklı olarak sorumluluk alır. Öğrencileri, velilerin ve tolumun sürekli gelişen beklentilerine ayak uyduracak şekilde geliştirmek için yüreklendiririz.

  Biz, farklıyız. Çoşkulu ve üretkeniz. Yetenek ve enerjimizi asla boşa harcamayız.

  İstiklal İlköğretim Okulu Tarihçesi

  Osmanlı imparatorluğu zamanında Ayvalık tamamen Rumlarla meskun bulunduğundan burada Resmi Türk Okulu yoktu. Kurtuluşu müteakip 1923 yılında Ayvalık Kaymakamı olan Azmi Beyle Maarif Müfettişi Hacı Bekir Efendi tarafından ilk olarak şimdiki Cumhuriyet Okulu açılmıştı. Sonradan bir Kız Okulu olarak 3 dershaneli bugünkü İstiklal Okulu açılıyor ve öğretime başlanıyor. 1923 yılında okulun idaresi Havran'dan naklen gelen Müşerref Hanıma verilmiş ve bu ders yılında okul 3 dershaneli imiş.

  1923-1924 ders senesi teşkilat dolayısıyla okul 3 devreye ayrılıyor.

  1- Devre-i Ula

  2- Devre-i Mutavassıta

  3- Devre-i Aliye

  Devereler ikişer şubeli olduğundan okulda 6 sınıf bulunmaktadır. Ders senesi tatilinde İzmir emrine verilen Müşerref Hanımın yerine, Başöğretmenliğe, Bezm-i Alem Sultanisi mezunlarından Meliha Artur tayin edilmiştir.

  1924-1925 Öğretim yılında diğer okullar gibi beş sınıfa çıkarılmıştır. 1926-1927 Ders yılında Numune Teşkilatı diğer okullardan kaldırıldığı gibi bu okuldan da kaldırılmıştır. Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince Kız Okulu Vasfını bırakarak Erkek ve Kız öğrencilerin birlikte okutulması sağlanmıştır. 1928'de sınıf usulü tatbik edilmiştir. 1929-1930 yılında Halk Dershanesi açılmış ve 216 Hanıma Yeni Alfabe öğretilerek okumaları sağlanmıştır.

  Meliha Artur'dan sonra okulun Başöğretmenliğine Nabi Özsoy getirilmiştir. 1939 yılında Ege Bölgesi Dikili Depremi ile okul hasara uğradığından 1941 yılında Ders Yılını Cumhuriyet okulunda çift tedrisat yapmıştır. Tamirden sonra tekrar okula geçilmiştir.

  1944 yılı 5 Ekim'de vuku bulan Ayvalık Depremi neticesinde okulun her iki binası büyük hasara uğramış ve bir hafta hiçbir okulda tedrisat yapılmamıştır. Kasım ayında okul tekrar Cumhuriyet Okuluna taşınarak orada ikili öğretime geçmiştir. Bu süre içerisinde Başöğretmenliği Zeynep Sungur Tekin vekaleten idare etmiş ve 10.12.1946 tarihinde Kızılay tarafından tamir ettirilen okulumuza geçilmiştir. Başöğretmenliğe Ali Zengi getirilmiştir.

  18 Mart 1953 tarihinde olan depremde okul ağır hasar uğramıştır. Dinlenme tatili olduğundan can kaybı olmamıştır. Binada eğitim yapılamadığı için Gazi Okulu'na taşınılarak ikili öğretime 25 Mart 1953'te başlanmış. Kızılay tarafından camiye bakan bina yeni olarak yapıldı. Diğer bölüm onarıldı. İki yıl sonra Gazi İlkokulu'ndan şimdiki yerine taşındı. Bu tarihten itibaren eğitim öğretimini bu binada sürdürmektedir.

  1997-1998 eğitim öğretim yılından itibaren İLKÖĞRETİM olarak hizmet vermektedir.

  8 Aralık 2002 akşamı Çınarlı Cami Minaresinin okul binası üzerine düşmesiyle okul binası hasara uğramış ve bir bölüm yine Gazi İlköğretim Okulu'na taşınmıştır. Onarım 17 Şubat 2003'te tamamlanınca tekrar binamızda eğitim öğretime devam edilmiştir.

  2004 yılında yapılan laboratuara ilave olarak 2007 yılında Bilgisayar Teknoloji Sınıfı kurulmuş olup halen kadrolu bir müdür, altı sınıf öğretmeni, beş branş öğretmeni ve bir hizmetli ile eğitim öğretime devam edilmektedir.

  İstiklal İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

  Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
  Bulunduğu Yer: BALIKESİR / AYVALIK
  Adı: İstiklal İlköğretim Okulu
  Adresi: Hamdibey Mah. Alibey Cami Caddesi No:27 Ayvalık Balıkesir
  Telefon Numarası: 266 3121102
  Faks Numarası: 266 3121102
  E-mail Adresi: bilgi@ayvalik.k12.tr
  Web Adresi: İstiklal İlköğretim Okulu

  İstiklal İlköğretim Okulu Resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : webrehberi.biz - anaokulum.org - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

  Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

  Okulunuza Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Ağustos 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstiklal İlköğretim Okulu Forum Tarih
Istiklal İlköğretim Okulu Bilgileri Manyas Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 13 Haziran 2012
Düzağaç İstiklal İlköğretim Okulu Bilgileri Sinanpaşa Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 10 Nisan 2012
Istiklal İlköğretim Okulu Bilgileri Edremit Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Nisan 2012
İstiklal İlköğretim Okulu Bilgileri Yenimahalle Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 29 Aralık 2011
İstiklal İlköğretim Okulu Bilgileri Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 29 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş