İstihare Duası (Rabbine Sorma)

'Dualarımız Dua paylaşımları' forumunda =FiRaRi tarafından 9 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. =FiRaRi

  =FiRaRi Üye

  İstihare Duası (Rabbine Sorma) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstihare Duası (Rabbine Sorma)
  Öncelikle bilmeyen arkadaşlar için 'istihare' ne demek onu açıklayayım. Bunu açıklamak için Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v)'in sahabesine yaptığı tavsiyeyi sizlere aktarmam yeterli olur heralde.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) dünyada iken sahabe her türlü işinde ondan akıl alır ve onun verdiği akıl doğrultusunda Rabbin'den yardım arz ederek işine koyulurmuş. Fakat buna rağmen yapacağı işin hayırmı yoksa şermi olduğunu Rabbin'e sorarmış. Peygamber efendimiz sahabeye yaptığı konuşmasında bu konu hakkında şunları söylemiştir;

  - Sizler yapacağınız işlere Besmele ile başlayınız ve eğer o iş hakkında aklınızda şüphe varsa Allah (c.c)'ye bunu hayır mı yoksa şer mi olduğunu sorunuz O mutlaka size rüyanızda bunu gösterecektir. Eğer iş hayırlıysa yeşili ve beyazı şerse kırmızıyı ve siyahı göreceksiniz demiştir.

  Öncelikle istihare yapılması farz olan birşey değildir ama sünnettir. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v) istihareye yatarmış.

  Peki ya bu istihare nasıl yapılır. Öncelikle gece yatmadan önce namaz abdesti alınır ve daha sonra 'Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için 2 rekat istihare namazı kılmaya' denilerek 2 rekat namaz kılınır. Namaz bitiminde Allah'a dua edilir yapacağı iş sorulur ve 'Allah'ım eğer yapacağım iş hakkımda hayırlıysa bana yeşilinle beyazını şerse kırmızınla siyahını göster' denilerek istihare duası okunur (duayı yazının sonuna ekleyeceğim).

  Ve dua okunduktan sonra kimseyle konuşulmaz ve direk uykuya yatılır. Peki nasıl olcakta biz yeşil-beyaz ya da kırmızı-siyah göreceğiz diye düşünüyorsanız ben size cevap vereyim (ben yattığım için biliyorum mutlaka istihareye yatan başka kardeşlerimizde olmuştur). Normalde nasıl rüyalar görüyorsanız öyle rüyalar görüyorsunuz ama gördüğünüz rüyada ki yeşil-beyaz ya da kırmızı-siyah aklınızda çok iyi kalıyor ve sabah uyandığınızda direk rüyanızı hatırlamasanız bile gün içerisinde hatırlıyorsunuz.

  Peki ya rüya görmezsem? Evet böyle bir olasılıkta var o gece yeşil-beyaz ya da kırmızı-siyah içeren bir rüya görmeyebilirsiniz. Bu durumda aynen yaptığınız gibi 7 geceye tamamlıyorsunuz bu istihare olayını. Ve 7 gece sonunda hesabınızı yapıyorsunuz. (işte bu kadar umarım anlatabilmişimdir biraz hızlı yazdımda eksikse şimdiden kusura bakmayın aklınıza takılan birşey olursada sorun elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız).

  İstihare Duası;
  "düzeltme: Arapça metinler Türkçeye çevrilmesinde harekelendirmelerde oluşabilecek hatalar direk olarak manayı değiştirebileceğinden bu şekilde yazımları yasaktır orjinal metni veya manasını verelim "

  Türkçe Manası;

  "Allah'ım! Senin ilmine göre hayrını diliyorum kudretinden güç istiyorum senin büyük fazlını diliyorum. Zira sen kadirsin ben kadir değilim sen bilirsin ben bilmem sen gizlileri bilirsin. Allah'ım eğer sen bu işin benim dinim geçmişim sonum şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı olduğunu biliyorsan bunu bana takdir eyle kolaylaştır. Eğer bu işim benim dinim geçimim sonum şimdim ve geleceğim hakkında şerli olduğunu biliyorsan bunu benden beni de bundan çevir hayır nerede ise bana onu nasip eyle sonra beni onunla hoşnud eyle."
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  istihare duası , istihare duası türkçe anlamı , istihare nedir, istihare nasıl yapılır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstihare Duası (Rabbine Forum Tarih
istihare duası ve anlamı Dualarımız Dua paylaşımları 30 Aralık 2011
istihare namazı nasıl kılınır ve duası Dinimizin Direği Namaz 16 Mayıs 2011
İstihare Namazı Ve Duâsı Dualarımız Dua paylaşımları 28 Ekim 2009
İstihare Namazı Nedir Nasıl Kılınır? Dinimizin Direği Namaz 2 Aralık 2011
İstihare Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Dini Sohbetler Dini Forum 14 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş