İstatistik Nedir - İstatistiğin Kullanım Alanları Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 16 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İstatistik Nedir - İstatistiğin Kullanım Alanları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstatistik Nedir - İstatistiğin Kullanım Alanları

  İstatistik ya da sayımlama, belirli bir amaç için veri toplama, tablo ve grafiklerle özetleme, sonuçları yorumlama, sonuçların güven derecelerini açıklama, örneklerden elde edilen sonuçları kitle için genelleme, özellikler arasındaki ilişkiyi araştırma, çeşitli konularda geleceğe ilişkin tahmin yapma, deney düzenleme ve gözlem ilkelerini kapsayan bir bilimdir. Fizik ve doğa bilimlerinden sosyal bilimlere kadar geniş bir alanda uygulanabilmektedir. Aynı zamanda iş dünyası ve hükûmetle ilişkili tüm alanlarda karar almak amacıyla kullanılır. İstatistik yukarıdaki anlamıyla tekildir. Sözcüğün çoğul anlamı, "sistemli bir şekilde toplanan sayısal bilgiler"dir. Örnek olarak nüfus istatistikleri, çevre istatistikleri, spor istatistikleri, milli eğitim istatistikleri verilebilir.


  İstatistiksel yöntemler, toplanmış verilerin özetlenmesi veya açıklanması amacıyla kullanılır. Bu tür bir yaklaşım betimsel istatistik adını alır. Buna ek olarak verilerdeki örtüşmelerin (kalıplar veya örüntüler), gözlemlerdeki rassallığı ve belirsizliği göze alacak şekilde, üzerinde çalışılan anakütle veya süreç hakkında sonuç çıkarma amacıyla modellenmesi, çıkarımsal istatistik adını alır. Hem betimsel istatistik hem de tahminsel istatistik, uygulamalı istatistiğin parçaları olarak sayılabilir. Matematiksel istatistik adı verilen disiplin ise konunun teorik matematiksel altyapısını inceleyen disiplindir.


  İstatistiğin diğer bölümlerle olan ilişkilerinden doğan kavramlar şu şekilde gösterilebilir: Ekonomi+İstatistik = Ekonometri , Psikoloji+İstatistik = Psikometri , Tıp+İstatistik = Biyoistatistik , Sosyoloji+İstatistik = Sosyometri, Tarih+İstatistik=Kliometri.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstatistik Nedir İstatistiğin Forum Tarih
İstatistik Nedir - İstatistiğin Kullanım Alanları Seviyeli-Ciddi Konular 27 Kasım 2011
İstatistik Mekanik Nedir? Konu Dışı Başlıklar 19 Kasım 2011
İstatistik ve Bilgisayar Bilimlerin Amacı Nedir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
İstatistikçinin Görevleri Nedir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
İstatistiksel Yığın Nedir - İstatistiksel Yığın Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 15 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş