İstanbulun surlarını yıkan toplar

'Tarihi Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 28 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İstanbulun surlarını yıkan toplar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul'un fethinde rol oynayan unsurlardan biri de Türk topları ve özellikle havan topudur. Bu konuda bilerek ya da bilmeyerek çeşitli kaynaklarda hatta okullarımızda okutulan ders kitaplarında bile büyük hatalar yapılıyor.

  Topların, Urban isimli Macar usta tarafından yapıldığı kesinlikle doğru değildir. Türk topçuluk tekniğini küçük düşürmek ve hatta İstanbu'un fethini gölgelemek için Hristiyan dünyasına mensup bazı tarihçiler Urban'ın döktüğü büyük toplar sayesinde surların yıkılabildiğini yazarlar. Oysa Urban yalnızca döküm ustasıdır. Bizans'ta geçim sıkıntısı çektiği için Türklere sığındı, sonra da dökümcü olarak orduya alındı. O, topların balistik ve dayanıklılık barut ölçülerinden hiç anlamıyor, yalnızca eline verilen plana göre döküm yapıyordu. Türk ordusunda onun yaptığı işi yapan daha pek çok usta bulunuyordu.

  Kaldı ki, Urban'ın Edirne'de dökümünü yaptığı büyük top, İstanbul'daki ilk atıştan sonra çatladı. Türk ustaların döktüğü büyük toplar ise kuşatma süresince ara vermeksizin çalıştı. Topların planlarını, başta "Saruca Paşa" ve "Mimar Muslihiddin" olmak üzere tamamen Türk mühendisleri çizdi. Büyük topların balistik hesapları ise bizzat Fatih Sultan Mehmed tarafından yapıldı.

  Fatih'in bu konudaki asıl dehası ise havan topunu icad etmesidir. Kuşatma sırasında dökülen havan topları Beyoğlu sırtlarına yerleştirildi ve Galata'daki Ceneviz kolonisine zarar verilmeden aşırtma atışlarla Haliç'teki Bizans donanması bombalandı.

  Fatih Sultan Mehmed'in bu konudaki çalışmaları Bizans kaynaklarınca da doğrulandı.

  "Kostantıniyye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. O'nu fetheden hükümdar ne güzel hükümdar ve O'nun askerleri ne güzel askerlerdir." - Hz. Muhammed (S.A.V.) -
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbulun surlarını yıkan Forum Tarih
İstanbulun coğrafi ve nüfus özelikleri kısaca İstanbul Tanıtımı 3 Mayıs 2015
İstanbulun Fethinin Sonuçları Madde Madde Kısa Tarihi Bilgiler 2 Ocak 2014
İstanbulun Kurtuluşuyla İlgili Şiirler Şiirler 17 Aralık 2012
İstanbulun Fethiyle İlgili Hadisler Sünnetler & Hadisler 17 Aralık 2012
İstanbulun Siyasi Haritası - İstanbul Siyasi Haritası İstanbul Tanıtımı 17 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş