İstanbul'un haftalık kültür sanat rehberi

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Siraç tarafından 4 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İstanbul'un haftalık kültür sanat rehberi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul'un haftalık kültür sanat rehberi

  Şef Kristjan Jarvi yönetimindeki Swiss Chamber Orchestra, yarın Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda bir konser verecek.


  Trompet sanatçısı Sergei Nakariakov'un solistlik yapacağı konserde, Mendelssohn, Arban ve Dvorak'ın eserlerinden bölümler seslendirilecek.

  İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, yarın Caddebostan Kültür Merkezi'nde bir konser verecek.

  "Saturday Jazz Fever: Timuçin Şahin 4 - Friendly Fire", 6 Aralık'ta Ghetto'da izlenebilecek.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, CRR Konser Salonu'nda 6 Aralık'ta Hakan Aysev'in solistliğinde bir konser verecek.

  İsveç metal müzik grubu Amon Amarth, 6 Aralık Cumartesi günü Parkorman'da konsere çıkacak. Grup, konserde son albümleri "Twilight of The Thunder God"da yer alan şarkıları seslendirecek.

  Gitarist Bilal Karaman ve şarkıcı Elif Çağlar, şarkıcı ve perküsyoncu Murat Aziret ile birlikte Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde 9 Aralıkta verecekleri konserde, kendi bestelerinin yanı sıra caz ve sevilen soul ve pop şarkılarına yer verecek.

  1800'lerin sonlarında İstanbul, İzmir ve Selanik gibi Osmanlı İmparatorluğu'nun kozmopolit şehirlerinde ortaya çıkan ve 1960'lara kadar özellikle meyhanelerde yaşayan "şehirli halk müziği"ni günümüze taşıyan "Kırıka" grubu, 11 Aralıkta Ghetto sahnesinde olacak.

  Tiyatro


  Oyuncular Tiyatro Kahve'de, 9 Aralıkta "Ödül/Jean ve Beatrice" adlı oyun izlenebilecek.

  Türkçe'ye ilk kez çevrilen Kanadalı yazar Carole Frechette'in yazdığı kara mizah türündeki oyunda, Zeynep Özyağcılar ve Tankut Yıldız rol alıyor.

  Oyunda, günümüz insanının ideal aşk, ideal sevgili, ideal ilişki kavramlarıyla oluşan beklentileri ve para ile kurduğu ilişki eleştirel bir bakış açısıyla işleniyor.

  Sinan Tuzcu'nun yazdığı, Arif Akkaya'nın yönettiği, Erkan Can, Dolunay Soysert, Tardu Flordun, Ceyda Düvenci ve Beste Bereket'in rol aldığı "Sürmanşet" adlı politik-drama, yarın Beşiktaş Kültür Merkezi'nde
  izlenebilecek.

  Gazanfer Özcan'ın uyarladığı, Engin Gürmen'in yönettiği ve Sinan Yıldırım, Bahar Karadeniz, Gazanfer Özcan, Bulut Akkale, Gönül Ülkü, Merve Yıldırım, Engin Gürmen ve Hakan Yufkacıgil'in rol aldığı "Bak Sen İşin Tuhafına" adlı oyun, 6 Aralık Cumartesi günü Mecidiyeköy Efe Sanat Merkezi'nde sahnelenecek.

  Bu hafta ayrıca "Yeşil Papağan LTD." Sadri Alışık Tiyatrosu'nda, "Salvador Dali Göndermeleri İçimi Isıtıyor" Akbank Sanat'ta, "Vur/Yağmala/Yeniden" Bilsar Binası'nda, "Elim Sende" Oyuncular Kahvesi-Cem Safran Sahnesi'nde, "Şah Mat" Duru Tiyatro'da, "Hoşgeldin İstanbul" KargART Kültür Merkezi'nde, "Gönül Hırsızı" ve "Çılgın Yenge" Profilo Kültür Merkezi'nde, "İstanbul'da Bir Dava" garajistanbul'da, "Kibarlık Budalası" TİM Fettah Aytaç Salonu'nda, "Tayyip'in Sinirli Lambası" ve "Mustafam Kemalim" adlı oyunlar Müjdat Gezen Tiyatrosu'nda, "Velevki Tartüf" Su Gösteri Sanatları Sahnesi'nde görülebilecek.

  Şehir ve devlet tiyatroları

  İstanbul Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde 10 Aralık'ta "Balıkesir Muhasebecisi" adlı oyun sahnelenecek.

  Reşat Nuri Güntekin'in yazdığı ve Nedret Denizhan'ın yönettiği oyunda, Balıkesir'den İstanbul'a gelen Tahir Efendi ve ailesinin yeni yaşamlarında karşılaştıkları zorluklar ve çevrelerine uyum sağlama süreçlerinde yaşadıkları sıkıntılar anlatılıyor.

  Oyunda Aslı Narcı, Berrin Koper, Bora Ayanoğlu, Demet Bozyaka, Erhan Özçelik, Ersin Sanver, İbrahim Şirin, Mazlum Kiper, Nacı Taşdöğen, Nagehan Erbaşı, Rıdvan Çelebi, Tarık Şerbetçioğlu ve Yılmaz Meydaneri rol alıyor.

  Şehir Tiyatroları Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde "Tekrar Çal Sam", Kağıthane Sadabat Sahnesi'nde "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz", Ümraniye Sahnesi'nde "Maskeliler" ve Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde "Kendi Gök Kubbemiz" adlı oyunlar sergilenecek.

  İstanbul Devlet Tiyatroları Beykoz Feridun Karakaya Sahnesi'nde "Kral Dairesi" ve Cevahir Sahnesi'nde "Bavul Hikayesi" adlı oyunlar izlenebilecek.

  Opera - Bale - Gösteri

  İstanbul Opera ve Balesi, 6 Aralıkta Süreyya Operası Sahnesi'nde Guisseppe Verdi'nin "La Traviata" adlı 4 perdelik operasını sahneleyecek.

  Süreyya Operası'nda 7 Aralık Pazar günü ise A. Martin'in "Elma Kurtları" adlı çocuk oyunu izlenebilecek.

  Yarın vizyona girecek olan Cem Yılmaz'ın "A.R.O.G" isimli filmi TİM Maslak Gösteri Merkezi'nde 2 bin kişilik salonda 130 metre karelik dev perde ile gösterilecek.

  Sergi


  1968 hareketi ile bu hareketin siyasi ve kültürel etkilerini çarpıcı bir biçimde ortaya koyan Erika Sulzer-Kleinemeier'in "68 Kuşağı: Almanya" ve Michael Ruetz'in "Huzursuz Bahar" başlıklı fotoğraf sergileri, Santralistanbul'da yarından itibaren izlenebilecek.

  Sergiler, 15 Şubat 2009 tarihine kadar görülebilecek.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul'un haftalık kültür Forum Tarih
İstanbul'un özellikleri maddeler halinde kısa İstanbul Tanıtımı 24 Ocak 2017
İstanbul'un fethinden sonra neden Ortodokslar dinlerinde özgür bırakıldı kısaca Tarihi Bilgiler 10 Nisan 2016
İstanbul'un fethinin nedenleri kısaca Tarihi Bilgiler 30 Mart 2014
İstanbul'un Fethinin Türk ve Dünya Tarihi Açısından Sonuçları Nelerdir Tarihi Bilgiler 27 Aralık 2013
16 Mart 1920 İstanbul'un İşgali ve Alınan Önlemler Tarihi Bilgiler 10 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş