İstanbulun fethi müzesi hakkında bilgi ve resimler

'Tarihi Eserler Antikalar' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İstanbulun fethi müzesi hakkında bilgi ve resimler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  panaroma istanbulun fethi
  istanbulun fethi müzesi nerede,
  panaroma müzesi nerede

  [​IMG]
  istanbulun fethi müzesine nasıl gidilir

  Topkapı'da İstanbulun Fethi adeta canlı olarak izleyebiliyor.Dünyada çok az örneği bulunan panoramik resim izleme binasında fetih yağlı boya tablolarla tasvir edilecek.
  Üç boyutlu resimler sesli olarak desteklenecek, bu salonda insanlar fethi adeta yaşayacaklar.

  İstanbul Topkapı Şehir Parkı’nda 120 metre boyunda, 40 metre çapında ve 12 metre yüksekliğindeki üç boyutlu panoramik resimden oluşan müzeyle, İstanbullular fethi yeniden yaşama imkanı bulacak.

  DÜNYANIN İLK TAM PANORAMİK MÜZESİ


  Fetih Panoraması’nın en önemli bir diğer özelliği de, her yönde 360 derece panoramik özellik taşıması. Yatay ve dikey yönde resim kesintiye ugramıyor. Müze bu açıdan bakıldığında dünyanın ilk, “Tam Panoramik” müzesi olma özelliğini de taşıyor.

  Dünyanın ilk kubbeli panoramik müzesinde, İstanbul'un fethi
  İstanbul'a ilk olarak Topkapı'dan girildi ve yoğun çatışma burada gerçekleşti. Surlarda iki önemli gedik burada açıldı. En büyük toplar burada. Fatih Sultan Mehmet'in karargahı da bu bölgede. 29 Mayıs Salı günü sabah Bizanslıların direncinin kırılıp, Osmanlıların şehre girmeye başladıkları an, yani bir çağın kapanıp bir çağın açıldığı o anın 360 derecelik her yönden resmi diye düşünülebilir.
  "Çerçevesi, bittiği-başladığı yer olmayan resim'' anlamına gelen panoramik tekniğini, gerçek gökyüzü etkisi yaratması amacıyla kubbe ile kullandıklarını ifade eden Proje Yönetmeni Haşim Vatandaş, ''Dünyada 30'a yakın panoramik müze var ama sadece bu panorama, kubbe olarak da dikey olarak da kesintisiz devam eden bir panorama'' diye konuştu.

  Proje Yönetmeni Haşim Vatandaş, 38 metre çapında kubbeye sahip olan müzedeki resimde 10 bin kişi ve 10 binden fazla figürün detaylı olarak, o dönemin minyatürlerine ve yazılı belgelerine dayanılarak resmedildiğini bildirdi.
  Müzenin 2 bin 350 metrekarelik resim ve 650 metrekarelik 3 boyutlu objelerin platformundan oluşan toplam 3 bin metrekarelik görüntü alanına sahip olduğunu belirten Vatandaş, müzeyi aynı anda yaklaşık 100 kişinin gezebileceğini söyledi.
  Vatandaş, müzede 5 ayrı noktada ayrı ses efektlerinin kullanılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

  ''Mehterin olduğu yerden mehter müziği, topların olduğu yerden top sesleri, atların olduğu yerden at sesleri, ön taraftan çatışma sesleri, arkadan da ordu uğultusu sesleri duyulacak. İnsanın 2 gözü, 14 metreden sonra algılama özelliğini kaybederek, tek göz gibi çalışmaya başlar. Bu nedenle biz de en yakın mesafeyi 14 metreden koyduk yani izleyici 14 metreden daha yakına giremiyor ve resmin üzerindeki 3 boyut özelliklerini gerçekmiş gibi algılıyor.''


  Müzenin özellikleri

  Türkiye ve İstanbul’un ilk panoramik müzesi olma özelliğini taşıyan ve 4 kattan oluşan müze binasının üçte ikisi tarihi surların kapanmaması için yer altına inşa edildi.

  İstanbul’un fetih anının anlatıldığı 38 metre çapında ve 20 metre yüksekliğindeki kubbesel yapının en üst katında 3 bin metrekare görüntü alanı bulunuyor. Bunun 650 metrekaresi gerçek 3 boyutlu olmak üzere, toplam 2350 metrekaresi resimden oluşuyor.

  [​IMG]
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbulun fethi müzesi Forum Tarih
istanbulun fethi müzesine nasıl gidilir? - İstanbulun fethi müzesi telefon ve adresi Tarihi Eserler Antikalar 14 Ocak 2011
İstanbulun Fethinin Sonuçları Madde Madde Kısa Tarihi Bilgiler 2 Ocak 2014
İstanbulun Fethiyle İlgili Hadisler Sünnetler & Hadisler 17 Aralık 2012
İstanbulun Fethinin Türk Ve Dünya Tarihi Açısından Sonuçları Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 21 Mayıs 2012
İstanbulun Fethiyle İlgili Şiir Şiirler Şiirler 19 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş