İstanbul'un en temiz gölü

'Marmara Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İstanbul'un en temiz gölü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul'un Avrupa yakasındaki üç doğal gölden biri ve en temizi. Küçükçekmece Gölü bitmiş durumda. Büyükcekmece Gölü de çarpık yerleşim planlarından nasibini almaya başladı bile.

  Terkos ise henüz bu tehditlerin dışında kalmış gibi gözüküyor. Şimdiki adı Durusu. Göl civarında Ormanlı'dan Balaban'a kadar birçok yürüyüş parkuru bulunuyor. Bu parkurların büyük çoğunluğu ise gölün farklı bir bölgesinde bitiyor ve her bölge farklı bir güzellik sunuyor. Terkos'a İstanbul'dan gelirken Kemerburgaz- Göktürk- Tayakadın hattı en mantıklı yol. Yolun bir kısmı inşaat halinde olsa da kısa sürede Tayakadın köyünü geçerek Balaban köyü sahiline ulaşmak mümkün.

  Sahilde göreceğiniz balıkçı tekneleri göldeki en yoğun balıkçılık yapılan yerlerden birinin burası olduğunu gösteriyor. Benim önereceğim rota köy kahvesinin hemen yanından başlıyor. Kahvenin yanından geçen orman yolunu takip edin. Kısa bir süre sonra ormana gireceksiniz.

  Orman yolunun zemini eğer kısa bir süre önce yağmur yağmışsa ciddi bir çamur birikintisiyle kaplanmış olabilir. Yani çamura bulanabilirsiniz. İlk etabın sonlarına doğru büyük bir ağaca varacaksınız. Yol burada ikiye ayrılacak. İleri giden yolu takip ederseniz bir kilometre kadar sonra gölün kenarına varırsınız. Ağacın solundan yamaçtaki patikayı takip etmenizi öneririm. Yaklaşık yarım saat sonra gölün başka bir sahiline varacaksınız. Eski teknelerin batık durumda olduğu sazlıklarla çevrili bu sahil, sanki bir film platosu gibi. Biraz dinlendikten sonra sahildeki yola girin. Yol hafif bir eğimle yükselerek geldiğiniz yola çıkacak.

  Bu yolda özellikle örümceklerin kurduğu tuzaklar çok fazla. Şansınız varsa canlı olarak bir doğa belgeseli bile izleyebilirsiniz. Bu etap boyunca bol bol çakal sesi duyabilirsiniz. Sakın ürkmeyin. Yürüyüş sonrasında köyün kahvesinde çay içip kahvedeki yaşlılarla sohbet etmeyi de ihmal etmeyin sakın. Çok değil sadece üç dört saatlik bir yürüyüşün bile sizi nasıl motive ettiğini ve veriminizi artırdığını hafta başında işe başlarken anlayacaksınız.


  [​IMG]
   

 2. gül_üm

  gül_üm Üye

  Paylaşım için saol...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul'un temiz gölü Forum Tarih
İstanbul'un özellikleri maddeler halinde kısa İstanbul Tanıtımı 24 Ocak 2017
İstanbul'un fethinden sonra neden Ortodokslar dinlerinde özgür bırakıldı kısaca Tarihi Bilgiler 10 Nisan 2016
İstanbul'un fethinin nedenleri kısaca Tarihi Bilgiler 30 Mart 2014
İstanbul'un Fethinin Türk ve Dünya Tarihi Açısından Sonuçları Nelerdir Tarihi Bilgiler 27 Aralık 2013
16 Mart 1920 İstanbul'un İşgali ve Alınan Önlemler Tarihi Bilgiler 10 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş