İstanbullu sanayiciye Halkbank'tan uygun kredi

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İstanbullu sanayiciye Halkbank'tan uygun kredi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Halkbank arasında imzalanan kredi protokolü kapsamında, oda tarafından bankaya aktarılacak 30 milyon TL'lik mevduat kaynağı, oda üyelerine nakit kredi olarak kullandırılacak.

  Anlaşmanın imza töreninde konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, krediyi üyelerinin, yıllık yüzde 14,25 oranıyla kullanabileceklerini, rakamın en az 5 bin TL, en fazla 50 bin TL olarak belirlendiğini ve kredinin sadece İTO üyelerine yönelik olduğunu anlattı.

  Kendi kaynaklarından doğrudan doğruya 30 milyon TL ayırdıklarını kaydeden Yalçıntaş, "Buna Halk Bankasının da belli bir katkısı oluyor, dolayısıyla toplam rakam 500 milyon TL. Kredinin toplam kullanılabilir rakamı 500 milyon TL" dedi.

  Soruları yanıtlarken Yalçıntaş, "Formula 1, kasamızı boşalttı. Eğer boşaltmamış olsaydı daha çok kaynak verebilirdik üyelerimize demiştiniz ama yeni bir kaynak var ortada. Nasıl oluştu?" sorusuna, "Bu kaynak, bizim yedekte duran tüm paramızdı, onu veriyoruz şu anda" karşılığını verdi.

  Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın da odalarla başlattıkları çalışmalarda odaların kendi kaynaklarında sağladıkları olanağın 500 milyon TL olduğunu kaydederek, "Bu miktara 3 milyon TL de biz banka olarak koyduk. Bugün itibariyle 3,5 milyar TL, reel sektöre kredi kullanma imkanı sağladık" dedi.


  Yüzde 14,25'lik oranının, bütün masrafları içeren maliyet olduğunu ifade eden Aydın, sadece faiz olarak değerlendirildiğinde bunun, 12,75'e denk geldiğini kaydetti.

  Aydın, yurt dışından temin ettikleri avro veya dolar cinsi kredileri, girişimcilere, KOBİ'lere ve ticari firmalara tahsis ettiklerini, bir yıl ödemesiz 4 yıl vadeli krediler yaptıklarını anlatırken, bu kapsamda İTO'ya yaklaşık 100 milyon dolarlık kaynak sağladıklarını bildirdi.

  Bugüne kadar hiçbir krediyi geriye çağırmadıklarını vurgulayan Aydın, "Karşılıklar Yönetmeliği hükümlerine göre, faiz veya anaparayı ödemesi gereken sürelerde ödeyemeyen, ancak tezgahı açık olan, dükkanı açık olan, ayakta durmak için mücadele eden firmalarımızla (yapılandırmaya gittik) -ki Türkiye çapında sadece yılın ikinci yarısında yapılandırdığımız firma adedi yaklaşık 1.500. Ne demektir bu yapılandırma? Biz, bunların finans imkanlarını kısıtlamıyoruz, ek kredi ihtiyacı varsa veriyoruz, ek kredi ihtiyacı yoksa sadece vadeden kaynaklanan sıkıntıları varsa ek vade veriyoruz" dedi.

  Konuşmaların ardından protokol, Hüseyin Aydın ve Murat Yalçıntaş arasında imzalandı.
  mynet
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ocak 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbullu sanayiciye Halkbank'tan Forum Tarih
İstanbullu Güvercin Hakkında Bilgi Kuşlar 10 Haziran 2011
Yeliz İstanbullu Duymuş Olma Albümü 2011 Albüm Tanıtımları 7 Mart 2011
İstanbullular müziğe doyacak Müzik Haberleri 6 Ocak 2011
İstanbullu Rum Ressamlar Kitap Özeti - Mayda Saris Kitap Özetleri & E-Kitaplar 27 Aralık 2010
Theano İstanbullu Dişi Kurt - Lena Manta Kitap, Resim ve Dergi 18 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş