İstanbul'da "emek ve demokrasi" mitingi düzenlenecek

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  İstanbul'da "emek ve demokrasi" mitingi düzenlenecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çeşitli sendika ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla 22 Şubatta İstanbul'da ''Emek ve Demokrasi'' mitingi düzenlenecek.

  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, düzenlendiği basın toplantısında, küresel krizin tüm dünyada ağır ekonomik ve toplumsal sorunlar yaratarak derinleştiğini savundu.

  Dünya Bankası'nın son tahminlerine göre, gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulların sayısının arttığına dikkati çeken Çelebi, krizin bir işsizlik krizine dönüştüğünü ifade etti.

  Krizin Türkiye'de etkin ve yaygın kitlesel işten çıkarmalar olarak yansıdığını anlatan Çelebi, Denizli, Bursa, Kocaeli ve Gaziantep gibi ucuz emeğe dayalı ihracat merkezlerindeki faaliyetlerin durduğunu kaydetti.
  DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TÜDEF, TÜRMOB, Çiftçi-Sen ve bazı toplum örgütlerinin katılımıyla 22 Şubat Pazar günü ''işsizliğe ve yoksulluğa hayır'' demek için ''Emek ve Demokrasi'' mitingi düzenleyeceklerini anlatan Çelebi, miting alanının kesinleşmediğini, Kadıköy'de olabileceğini ifade etti.


  Türk-İş'in de 15 Şubatta İstanbul'da aynı konuyla ilgili miting düzenleyeceğini anımsatan Çelebi, emek örgütlerinin 1 hafta arayla aynı konuda miting düzenlenmesinin doğru olmadığını savundu. 22 Şubatta düzenleyecekleri mitingi Türk-İş ile birlikte yapma çağrısında bulunduklarını anlatan Çelebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Dün bizi aradılar (Birlikte miting düzenleyebiliriz) dediler. Türk-İş Genel Başkanı'na mitingi 22 Şubatta yapacağımızı söyledik. Bu sabah saat 10.00'a kadar bekledik. Ancak bugün Türk-İş'in 15 Şubatta miting yapacağını duyduk. Bizim öne geçme gibi bir hesabımız yok. İnsanlar işsiz kalıyor, tazminatları verilmiyor. Emek örgütleri olarak mağdur kesimlerin ortak sesi olabiliriz. Bizim derdimiz tarih noktasında değil. Türk-İş ile ortak hareket etmemiz halinde herhangi bir tarih üzerinde anlaşabiliriz.''

  Mynet
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Ocak 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul'da emek demokrasi Forum Tarih
İstanbul'da farklı inançlara ait ibadethanelerin bulunmasının nedeni kısaca İstanbul Tanıtımı 6 Şubat 2017
İstanbul'da kaç üniversite var isimleri nelerdir? Üniversiteler 4 Temmuz 2015
İstanbul'da En Çok Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir? İstanbul Tanıtımı 22 Mart 2012
İstanbul'daki Semt İsimlerinin Kökeni İstanbul Tanıtımı 6 Mart 2012
İstanbul'da deprem Yurt İçi Haberler 19 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş