İstanbul'a sanal "planetaryum

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 6 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İstanbul'a sanal "planetaryum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul'a sanal "planetaryum

  [​IMG]

  İstanbul'un ilk halka açık sabit "planeteryumu (gökevi)", "Keşif Küresi" adıyla Rahmi Koç Müzesi'nde hizmete girdi.

  Konuya ilişkin açıklamaya göre, "Keşif Küresi"ni ziyaret eden gök bilim meraklıları, yapacakları sanal gezintiyle gezegenlere doğru yolculuk yapacak, ay kraterleri üzerinde yürüyecek, hatta ilk çağa dönerek dinozorlara dokunabilecek.
  Evreni, sanal ortamda birebir yaşatacak 40 kişi kapasiteli "Keşif Küresi"nde gök bilimden sanata, eğitimden teknolojiye kadar çok geniş bir çerçevede eğitici filmler sunulacak.
  "Keşif Küresi"nde yer alan özel bir projektör ile ziyaretçilere gökyüzünün gece hali, yıldızların ve Samanyolu'nun muhteşem görüntüsü küre içerisine yansıtılarak izlettirilecek.
  Yeni nesil dijital sistem ile gerçekleştirilecek canlandırmalarda, "Şehir ışıklarından uzakta yıldızlar ve Samanyolu nasıl görünür?", "Gezegenler nasıl hareket eder?", "Yıldızlara bakarak yönler nasıl bulunur?", "Kışın neden geceler uzundur?", "Ay neden evre değiştirir?" gibi soruların cevabını eğlenerek öğrenmek mümkün olacak.
  Rahmi Koç Müzesi tarafından eğitsel amaçlı olarak 60 metrekarelik bir alanda, 8 metre çapında ve 5,5 metre yüksekliğinde inşa edilen "Keşif Küresi", yıl boyunca müzenin açık olduğu tüm zamanlarda hizmet verecek.
  Çocuklar kadar gök bilime meraklı yetişkinlerin de ilgi odağı haline gelecek olan "Keşif Küresi"nin gösterileri, sadece gök bilimi ile sınırlı olmayacak. İlerleyen dönemlerde arkeolojiden sanata kadar pek çok farklı konudakieğitsel canlandırmalar bu merkezde ziyaretçilere sunulacak.
  Ziyaretçiler, gösteri sonrasında gök bilimi konusunda merak ettikleri soruları uzmanlara danışabilecek.
  "Planetaryum" nedir?
  "Planetaryum", uzayla ilgili gelişmelerin günlük yaşantıya girmesini sağlamak, uzayı eğlenceli ve uygulamalı olarak genç nesillere sevdirmek için kullanılan eğitim ve eğlence aracı olarak biliniyor.
  Türkçede "Gezegenevi" olarak da bilinen "planetaryumlar", kubbe şeklinde oluyor ve görüntüler kubbenin her tarafına yansıtılıyor. Böylece izleyiciler, gösterileri 360 derecelik açıdan ve 3 boyutlu olarak izleyebiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul'a sanal planetaryum Forum Tarih
İstanbul'a Yakın En İyi Oteller - İstanbul İline Yakına Oteller Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 1 Eylül 2011
Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'a Girişi Tarihi Bilgiler 14 Haziran 2011
İstanbul İlçelerinin isimleri - İstanbul'a bağlı ilçeler İstanbul Tanıtımı 25 Ocak 2011
Hakan Kumru & Necip Yılgın İstanbul'a Dair Türküler 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 10 Aralık 2010
Tarih Boyunca İstanbul'a Verilen İsimler - Eski İstanbul İsimleri İstanbul Tanıtımı 28 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş