İstanbul'a iki yeni iskele ile bir vapur

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  İstanbul'a iki yeni iskele ile bir vapur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul'da yenilenen ''Hezarfen Ahmed Çelebi'' ve ''Evliya Çelebi'' iskeleleri ile Haliç Tersanesi'nde bakıma alınan ''Ahmet Hulusi Yıldırım'' vapuru, 5 Martta hizmete alınacak.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Eminönü semtindeki ''Hezarfen Ahmed Çelebi'' ve ''Evliya Çelebi'' iskeleleri, geleneksel Türk mimarisi minimalist bir anlayışla yorumlanarak tasarlandı. İskeleler, dünden bugüne İstanbul'un deniz ve tarih buluşmasını yansıtır nitelikte inşa edildi. Her biri 220 metrekare yolcu salonuna sahip olan yeni iskelelerden ''Hezarfen Ahmed Çelebi'' iskelesi Üsküdar, ''Evliya Çelebi'' iskelesi ise Boğaziçi ve Adalar seferleri için kullanılacak.

  ''Bostancı'' olan adı 2003 yılında ''Ahmet Hulusi Yıldırım'' adıyla değiştirilen vapur ise 1974 yılında Camialtı Tersanesi'nde motorlu yolcu vapuru olarak yapıldı.

  Haliç Tersanesi'nde tüm mekanları sökülerek yenilenen gemide yaklaşık 100 ton saç kullanıldı. Salonlardaki zemin ve pencereler ile tüm yan panel kaplamalar, iç ve dış mekan koltukları, havalandırma ve elektrik tesisatı tamamen değiştirildi. Makine dairesindeki tüm boru devreleri ve dümen sistemi yenilenen geminin koltukları sökülüp takılabilir şekilde dizayn edildi.

  Uluslararası Denizcilik Örgütü kurallarına uygun yanmaz kaplama malzemeler kullanılarak yenilenen gemi, 40 yıl daha İstanbul'a hizmet verecek. 2 bin 100 yolcu kapasiteli 67 metre uzunluk, 12,2 metre genişlik özelliklerine sahip olan geminin yenileme çalışmaları için 1 milyon 400 bin TL harcandı.

  İskelelerin ve yenilenen vapurun hizmete alım töreni, 5 Martta gerçekleştirilecek.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul'a yeni iskele Forum Tarih
İstanbul'a Yakın En İyi Oteller - İstanbul İline Yakına Oteller Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 1 Eylül 2011
Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'a Girişi Tarihi Bilgiler 14 Haziran 2011
İstanbul İlçelerinin isimleri - İstanbul'a bağlı ilçeler İstanbul Tanıtımı 25 Ocak 2011
Hakan Kumru & Necip Yılgın İstanbul'a Dair Türküler 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 10 Aralık 2010
Tarih Boyunca İstanbul'a Verilen İsimler - Eski İstanbul İsimleri İstanbul Tanıtımı 28 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş