İstanbul Yıldız Sarayı - Yıldız Sarayı Tarihi Ve Resimleri

'İstanbul Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 24 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İstanbul Yıldız Sarayı - Yıldız Sarayı Tarihi Ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul Yıldız Sarayı - Yıldız Sarayı Tarihi Ve Resimleri


  YILDIZ SARAYI - ŞALE  [​IMG]
  Beşiktaş, Ortaköy ve Balmumcu arasında, Boğaziçi’ne egemen bir konumda 500.000 m2’lik bir alanı kaplayan Yıldız, yerleşim tarihi Bizans dönemine dek inen bir koruluktur. İstanbul’un Türklerin eline geçmesinden sonra “Kazancıoğlu Bahçesi” adıyla anılan bu koruluk, büyük bir olasılıkla Sultan I. Ahmed Dönemi’nde (1603-1617) padişahın “Has Bahçe”leri arasına katılmıştır.

  Sultan IV. Murad (1623-1640) ve III. Selim (1789-1807) dönemlerinde de ilgi gören bu çevre; III. Selim’in, annesi Mihrişah Valide Sultan için “Yıldız” adıyla yaptırdığı bir köşkten dolayı bu ad ile anılmaya başlanmıştır.

  Sultan III. Mahmud (1808-1839), Sultan Abdülmecid (1839-1861) ve Sultan Abdülaziz (1861-1876) dönemlerinde eklenen köşk ve kasırlarla gelişen buradaki yapılar topluluğu; Sultan Abdülhamid Dönemi’nde (1876-1909) yapılan binalarla Yıldız Sarayı adını alarak, İmparatorluğun bugün yerinde İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu Eski Saray, Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı’ndan sonra dördüncü yönetim merkezi haline gelmiştir.

  Yıldız Sarayı’nın bir parçası olan ve adını Fransızca “dağ evi” anlamına gelen “chalet”Şale Köşkü, 19. yüzyıl Osmanlı mimarlığının en ilgi çekici yapılarından biridir. Yüksek duvarlarla çevrili bir bahçe içinde ve farklı tarihlerde yapılan birbirine bitişik üç ana yapıdan oluşan köşkün birinci bölümünün 1880’de, Sarkis Balyan’ın yaptığı ikinci bölümünün 1889’da Merasim Köşkü adıyla tanınan ve D’Aranco’nun yaptığı üçüncü bölümünse 1898 yıllarında tamamlandığı bilinmektedir. Son iki bölüm, Alman İmparatoru II. Wilhelm’in İstanbul’a gelişlerinde konaklaması için yapılmıştır ve bu özelliğiyle Şale, Yıldız Sarayı yapılar grubu içinde bir “devlet konukevi” niteliği taşımaktadır.

  [​IMG]

  Yıldız Sarayı, Şale köşkü tören salonu


  Köşk, bodrumuyla birlikte üç katlı, ahşap ve kâgir olarak yapılmıştır. Osmanlı konut geleneğine uygun olarak Harem ve Selamlık gibi de kullanılabilecek bölümlerden oluşan, dış dünyaya yedi kapıyla ve ahşap pancurlu pencerelerle açılan Şale’nin katları arasındaki bağlantıyı biri mermer, ikisi ahşap zarif merdivenler sağlamaktadır.

  Koridorlar üzerinde düzenlenmiş, altmış oda ve dört salonuyla bir köşk boyutlarını aşan yapının görkemli mekânlarını Barok, Rokoko ve İslâm etkilerini yansıtan kalem işleri, geometrik bezemeler ve manzaralı panolar süslemekt

  Zemini duvardan duvara yaklaşık 406 m2’lik tek parça Hereke halısıyla kaplı, tavanı altın yaldız panolarla süslenmiş, duvarlarında büyük boy aynalar bulunan görkemli Tören Salonu, sedef kakma kapılı süslemelerinde belirgin biçimde doğu etkileri görülen Sedefli Salon, tavanlarındaki manzara resimleriyle ünlü Sarı Salon, çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen değerli döşeme eşyası, birbirinden zarif çini sobaları, vazoları, görkemli ve oymalı yatak takımlarıyla çok sayıda salon ve oda, imparatorluğun son yıllarının ince beğenisine tanıklık etmektedir.

  Şale Köşkü, Cumhuriyet döneminde, kısa bir süre için lüks bir kumarhane olarak işletilmiş, daha sonraysa eski işlevini sürdürerek aralarında İran Şahı Rıza Pehlevi, Suudi Arabistan Kralı Faysal, Ürdün Kralı Hüseyin, Endonezya Cumhurbaşkanı Sukarno, Etopya Kralı Haile Selasiye, Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle gibi adların da bulunduğu konuklara kapılırını açmıştır.

  Günümüzde Yıldız Şale Köşkü, TBMM’ne bağlı Milli Saraylar bünyesinde bir müze-saray olarak ziyaretçilere açık tutulmakta, bahçesindeyse ulusal ya da uluslararası boyutta resepsiyonlar düzenlenmektedir.

  [​IMG]


  Yıldız Sarayının İçi ve Saraydan Bazı Objeler

  [​IMG]

  Sarayın Kabul Salonu


  [​IMG]

  Sarayın Toplantı Odası


  [​IMG]

  Dinlenme Yeri


  [​IMG]

  Kapı Giriş Süslemesi


  [​IMG]

  Marangozhanedeki Çalışma Masası  [​IMG]

  Saraya ait Mermer Vazo ve Saat


  [​IMG]


  [​IMG]

  Kapaklı Kupa Vazo Sultan II.Abdülhamid Büstü


  [​IMG]

  Sedefli Konsül


  [​IMG]

  Ahşap üzerine sedef kakmalı saat


  [​IMG]

  Padişah Portrelerinin yer aldığı fincan takımı


  [​IMG]

  Kadehler


  [​IMG]

  Valide Sultan Koltuğu


  [​IMG]


  [​IMG]

  Saray Girişindeki Çeşme


  [​IMG]

  Sarayın Arka Bahçesi


  [​IMG]

  Sarayın Arka Bahçesi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul Yıldız Sarayı Forum Tarih
İstanbul Yıldız Sarayı İstanbul Tanıtımı 31 Mart 2009
Altınyıldız İlköğretim Okulu Bilgileri İstanbul Büyükçekmece İstanbul Tanıtımı 20 Nisan 2011
İstanbul Yüzlü Kadın Kitabı - Ahmed Günbay Yıldız Kitap, Resim ve Dergi 10 Ağustos 2010
Altınyıldız İlköğretim Okulu İstanbul Bahçelievler Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Yıldıztepe İlköğretim Okulu İstanbul Bağcılar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş