İstanbul trafiği ''havalanıyor''

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İstanbul trafiği ''havalanıyor'' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul trafiği ''havalanıyor''

  [​IMG]

  İstanbul'da şehir içi trafik sorunu Havaray ve Asmaray'la gökyüzüne çıkıyor.

  Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu Genel Başkanı Remzi Kozal, köprü maliyetinin 5'te 1'ine, karayolunun 3'te 1'ine yapılan Havaray ve Asmaray'ın İstanbul trafiğinin tek çözümü olduğunu söyledi

  Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu Genel Başkanı mimar Remzi Kozal, İstanbul trafiği için çöözümün karayolu ve metrobüsün üçte biri maliyetli Havaray ve Asmaray sistemi olduğunu söyledi.

  Mimar Remzi Kozal, Japonya ve ABD başta olmak üzere bir çok ülkede uygulanan modelin, üçüncü köprü, Marmaray ve metrobüs yatırımlarının sürdüğü bir dönemde, İstanbul'un geleceği için kaçınılmaz olduğunu söyledi.

  KÖPRÜLER İÇİN

  Üçüncü köprünün nereden geçerse geçsin her halükarda çok katlı olması gerektiğini belirten Remzi Kozal, mevcut iki köprünün de gerek raylı sistem ve gerekse ilave karayolu ulaşımı için mevcutlarından bağımsız bir şekilde iki ya da üçer katlı duruma getirilmesinin şehir içi trafiğini oldukça rahatlatacağını söyledi.

  Kozal, Havaray ve Asmaray sistemlerinin mevcut yol güzergahlarında yer alıp ve karayolu trafiğini her hangi bir şekilde olumsuz etkilemeden konuşlandırılabileceği için artı bir çözüm olduğunu anlattı.

  TELESİYEJ GİBİ

  İstanbul'un da çarpık yapılaşma nedeniyle başka alternatifinin olmadığını dile getiren Kozal, “İstanbul trafiğinin çözümü için yer altına kat kat inilemiyor. o zaman kat kat yollara ihtiyaç var. Maliyet açısından da karayolundan, metrodan daha ucuz. Üçte bir fiyatına geliyor” dedi. Bir köprünün maliyetinin 2.5 milyar dolar civarında olduğunu kaydeden mimar Remzi Kozal, “Böyle bir sistem, köprü var olduğu için fazla maliyet getirmeyecektir. Yaklışık 250 milyon dolarla - 500 milyon dolara mal olur. Normal karayolu ve köprü de daralmamış olur” dedi. Kozal, sistemin hızının hızının 50-100 km olduğunu bildirdi.

  İETT davası geciktirdi

  Havaray sistemi, aslında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de planları arasında yer alıyor. Şişhane-Kulaksız-Cemal Kamacı Spor Kompleksi arasında olacak ilk havaraya 2008 yılında başlanılması planlanıyordu ancak belediyenin yatırımlar için bel bağladığı İETT arazisi satışı yargı sürecine takılınca projeye başlanamadı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul trafiği ''havalanıyor'' Forum Tarih
İstanbul trafiği artık iPhone'da Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 1 Mart 2009
İstanbul'da farklı inançlara ait ibadethanelerin bulunmasının nedeni kısaca İstanbul Tanıtımı 6 Şubat 2017
İstanbulu tanıtan yazı örneği kısaca İstanbul Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 İstanbul nüfusu İstanbul Tanıtımı 31 Ocak 2017
İstanbul'u anlatan yazı örneği kısa İstanbul Tanıtımı 24 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş