İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilim Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilim Fakültesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilim Fakültesi

  Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Türkiye’nin “havacılık ve uzay” alanındaki en öncü kurumlarındandır. Fakülte, sahip olduğu imkan ve yeteneklerle, geleceğin çağdaş, yaratıcı düşünce yapısına sahip, sosyal nitelikleri kuvvetli, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel çalışmalar yapabilecek sağlam bir mühendislik formasyonuna sahip Uçak, Uzay ve Meteoroloji mühendisleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Modern bilgisayar laboratuvarları ve derslikleri ile öğrencilerine güncel teknik programların eğitimlerini vererek öğrencileri araştırma ve uygulamaya yönelik çalışmalar yapmaya teşvik etmektedir.

  Sahip olunan birçok imkan sayesinde İTÜ UUBF, Türkiye’nin halen talep edilen ve gelecek yüzyılda da değeri yükselecek mühendislerini çağdaş analiz ve tasarım donanımlarına hakim şekilde yetiştirmekte, çok yönlülüğü teşvik etmektedir.

  [​IMG]

  Tarihçe

  Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi 28.3.1983 tarih ve 2809 sayılı kanunla İ.T.Ü. bünyesinde 11.fakülte olarak kurulmuştur.Bu fakülteye Yüksek Öğretim Kurumu'nun almış olduğu kararla üç bölüm açılmıştır. Bu bölümler sırasıyla, Uçak Mühendisliği Bölümü, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü'dür. Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü'nün adı, YÖK Yürütme Kurulu'nun 16.04.1997 tarihli toplantısında alınan kararla 1998-1999 öğretim yılından itibaren "Uzay Mühendisliği" Bölümü olarak değiştirilmiştir. Uçak Mühendisliği Bölümü, 1941'de Makine Fakültesi bünyesinde Uçak Mühendisi yetiştiren bir dal olarak kurulmuş ve daha sonra 1944'de Makine Fakültesi'nin bir bölümü haline getirilmiş. Böylece oluşan bölüm, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nin kurulmasından sonra bu fakülteye bağlanmıştır. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, Elektrik Fakültesi bünyesinde İ.T.Ü. Senatosu'nca 1953 yılında alınan bir kararla kurulmuş ve gelişerek 1955-56 ders yılında Meteoroloji Mühendisi yetiştirmek üzere fiilen öğretime başlamıştır. 1971 yılında yeni kurulan Temel Bilimler Fakültesi bünyesinde yer almış, daha sonra 1982 yılında Maden Fakültesi'nin bir bölümü haline getirilmiş ve nihayet 1983-84 öğretim yılında Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nin bir bölümü haline gelmiştir. Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü, 1983 yılında fakülte ile birlikte kurulmuştur. Bu bölüm lisans seviyesinde öğretime 1986-87 ders yılında başlamıştır.

  İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi 34469 Maslak/İstanbul
  Tel:+90 212 285 3341 Belgegeçer:+90 212 285 3139

  http://www.uubf.itu.edu.tr
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş