İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi

  TARİHÇEMİZ


  Yüksek Denizcilik Okulu İlk Mezunları (1948)  Türk Deniz Taşımacılığının üst düzey insan gücü gereksinimini karşılamaya yönelik ilk eğitim-öğretim kurumu olan bugünkü İTÜ Denizcilik Fakültesi, 5 Aralık 1884 tarihinde İstanbul/Heybeliada'da bulunan Deniz Harp Okulu'nun özel bir bölümü biçiminde yatılı olarak "Leyli Tüccar Kaptan Mektebi" adı ile açılmıştı.

  1908 yılı mezunlarını verdikten sonra kapatılan bu kuruluş, 1909 yılında Kaptan Hamit Naci Öndes tarafından, İstanbul/Azapkapı'da özel gündüzlü, ortaokul sonrası 4 yıl eğitim-öğretim süreli olarak Güverte ve Makine Bölümlerinden oluşan "Milli ve Hususi Ticaret-i Bahriye Kaptan ve Çarkçı Mektebi" adıyla yeniden açıldı.

  Okul, önce İstanbul/Yüksekkaldırım'a, sonra yine ilk yeri olan İstanbul/Azapkapı'ya, daha sonra 1913 yılında İstanbul/Üsküdar'da Paşalimanı'na taşındı.

  1927 yılında İstanbul/Ortaköy'de Fer'iye Sarayı'na taşınıp, 1928 yılında "Âli Deniz Ticaret Mektebi" adıyla devletleştirilerek İktisat Bakanlığına bağlanan okul, her biri 2'şer yıl süreli Lise ile Yüksek Birimleri olan Güverte ve Makine Bölümleri bulunan bir eğitim-öğretim kurumu olarak yeniden düzenlendi.

  1930 yılında yatılı duruma getirilen okul, 1934 yılında "Yüksek Deniz Ticaret Mektebi" adını aldı ve yüksek birimi bölümlerinin eğitim-öğretim süresi 3 yıla çıkarıldı.

  1939 yılında Ulaştırma Bakanlığı'na bağlanan Yüksek Deniz Ticaret Mektebi'nin Lise Bölümleri 1945 yılında kapatıldı. 3 Haziran 1946 gün 4915 sayılı Yasa ile adı "Yüksek Denizcilik Okulu" olarak değiştirilip yeniden düzenlenerek, yine Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı, 4'er yıl süreli Güverte ve Makine Bölümlerinden oluşan yüksek öğretim kurumuna dönüştürüldü.

  1953 yılında Liman Başkanı yetiştirilmesi amacı ile 2 yıl eğitim-öğretim süreli Limancılık Bölümü açıldı ise de, bu bölüm 1956 yılında kapatıldı.

  Deniz İşletmecisi yetiştirilmesi amacıyla 1975 yılında açılan Ulaştırma-İşletme Bölümü'ne öğrenci alımı 1982 yılında durduruldu. 18 Ağustos 1981 gün ve 1507 sayılı yasa ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı içine alınıp, şu anda bulunduğu İstanbul-Tuzla'ya taşınarak, adı "Denizcilik Yüksek Okulu" olarak değiştirildi ve eğitim-öğretim yapısı yeniden düzenlendi.

  3 Temmuz 1992 gün ve 2809 sayılı yasa ile de İTÜ Denizcilik Fakültesi kuruldu.


  Dekan:

  Prof. Dr. Nil GÜLER


  Eğitim İşlerinden Sorumlu Dekan Yardımcısı:

  Doç. Dr. Ata BİLGİLİ


  İdari İşlerden Sorumlu Dekan Yardımcısı:

  Yard. Doç. Dr. Cemil YURTÖREN


  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı

  Yard. Doç. Dr. Cemil YURTÖREN


  Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı

  Doç. Dr. Ata BİLGİLİ


  Deniz Ulaştırma İşletme Bölüm Başkanı

  Doç. Dr. Sezer ILGIN


  Temel Bilimler Bölüm Başkanı

  Prof. Dr. Nil GÜLER


  İTÜ Senatosu Fakülte Temsilcisi

  Doç. Dr. Sezer ILGIN


  Fakülte Sekreteri:

  Necla SAĞ


  Adres :Sahil Cad. Tuzla/İSTANBUL

  Tel : (+90) 0216 395 45 01

  Belgegeçer : (+90) 0216 395 45 00

  e-mail : dfweb@itu.edu.tr

  http://www.df.itu.edu.tr
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş