İstanbul Film Festivali'ne doğru..

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Siraç tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  İstanbul Film Festivali'ne doğru.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul Film Festivali'ne doğru..

  28'inci Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin "Ulusal yarışma" ve diğer bölümlerinde yer almak için son başvuru tarihi 9 Şubat olarak belirlendi.


  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 28'incisi düzenlenecek Uluslararası İstanbul Film Festivali, 4-19 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

  Festival kapsamında düzenlenecek "Ulusal Yarışma"da "En iyi film", "En iyi yönetmen", "En iyi senaryo", "En iyi görüntü yönetmeni", "En iyi kadın oyuncu", "En iyi erkek oyuncu" ve "En iyi müzik" dallarında ödül verilecek.

  "Ulusal yarışma" jürisi, bu ödüllerin yanı sıra filmin oluşumuna katkıda bulunan herhangi bir dalda üstün başarı gösteren bir kişiye onursal nitelikte "Jüri Özel Ödülü" takdim edecek.

  Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Derneği (FIPRESCI) üyelerinden oluşan jüri ise "Ulusal yarışma"ya katılan filmlerin değerlendirilmesiyle "FIPRESCI-Onat Kutlar Ödülü"nü almaya hak kazanan filmi belirleyecek.

  "Ulusal Yarışma"ya, 1 Şubat 2008 ile 30 Ocak 2009 tarihleri arasında çekilen, konulu, belgesel ya da animasyon uzun metrajlı Türk filmleri katılabilecek.

  Yönetmeni ya da yapımcılarından en az birisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan film, "Türk filmi" olarak nitelendirilecek.
  Yarışmaya, başka bir festivalde "En iyi film ödülü" alan filmler ve İstanbul sınırları içinde başka bir festivalde gösterilen filmler alınmayacak.

  Festival kapsamında "Ulusal Yarışma" ve diğer bölümlerde yer almak için son başvuru tarihi 9 Şubat 2009 olarak belirlendi.
  Uluslararası İstanbul Film Festivali çerçevesinde Avrupa Konseyi de insan hakları konusunda kamuoyunda duyarlılık ve bilinç uyandıran, bu konunun öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunan bir filmin yönetmenine bronz bir heykel ile 10 bin eurodan oluşan "FACE Ödülü" verecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - İstanbul Film Festivali'ne Forum Tarih
2011 Uluslararası İstanbul Film Festivali Sinema Dünyasından Haberler 30 Kasım 2010
Will İstanbul Yolunda Filmi Sinema Film Tanıtımları 14 Eylül 2010
29. İstanbul Film Festivali Kültür Sanat Haberleri 31 Mart 2010
2. İstanbul İtalyan Film Festivali Sinema Dünyasından Haberler 3 Aralık 2009
Savaşın Yaralarını İstanbul'da Saracak - Sonbahar Film Tanitimi Sinema Film Tanıtımları 18 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş